Nuo statybų iki turizmo sektoriaus – Graikijos darbdaviai negali rasti pakankamai darbuotojų. Vyriausybės sprendimas – ilgesnės darbo valandos. Priimtas naujas įstatymas suteikia darbdaviams galimybę įvesti šešių dienų darbo savaitę.
Nuo liepos 1 d. daugelis pramonės, mažmeninės prekybos, žemės ūkio ir kai kurių paslaugų sektorių darbuotojų turės dirbti šešių dienų darbo savaitę, jei darbdaviai nuspręs, kad tai būtina. Už šeštąją darbo dieną bus mokamas 40 % dienos darbo užmokesčio priedas.
Oficiali šešių dienų darbo savaitės įvedimo priežastis – Graikijos darbo rinkoje trūksta kvalifikuotų darbuotojų. Iš principo įstatymas reiškia, kad darbdaviams viršvalandžiai taps pigesni ir jiems nebereikės samdyti daugiau darbuotojų.
Be to, nuo šiol naujiems darbuotojams bus taikomas šešių mėnesių bandomąsis laikotarpis, o per pirmuosius metus atleisti juos iš darbo be kompensacijos. Taip pat darbdaviai galės iškviesti darbuotoją į darbą jo laisvą dieną, apie tai pranešę tik prieš 24 valandas. Darbuotojams taip pat bus leidžiama dirbti antrą darbą ne visą darbo dieną ir dirbti iki 13 valandų per dieną, t. y. jie galės dirbti 65-78 valandas per savaitę.
Graikai dirba daugiausiai valandų Europoje
Netgi iki liepos 1 d. įsigaliojus įstatymui dėl šešių dienų darbo savaitės, Graikijos darbuotojai dirbo ilgiau nei bet kurios kitos šalies Europoje darbuotojai. ES statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, jie dirba vidutiniškai 41 valandą per savaitę. Be to, už šias ilgas valandas gaunamas darbo užmokestis, palyginus su Europos standartais kitose šalyse, yra itin mažas.
Graikija, kurioje minimalus mėnesinis darbo užmokestis yra 830 eurų, pagal šį rodiklį užima 15 vietą ES. Pagal perkamąją galią Graikija užima priešpaskutinę vietą Europoje.
„Įstatymas Nr. 5053/2023 visam laikui nužudys penkių dienų darbo savaitę,“ – sako Aris Kazakos, darbo teisės ekspertas. Jis įspėja apie neigiamą poveikį, nes darbdaviams suteikiama absoliuti valdžia darbo santykiuose. Kadangi darbdavys turi teisę reikalauti, kad darbuotojai dirbtų šeštąją savaitės dieną, darbuotojai negali atsisakyti dirbti.
„Kadangi darbdavys gali diktuoti jam naudingas darbo sąlygas, tai automatiškai reiškia, kad darbo santykiai tampa neteisingi, nes viskas, kas darbo santykiuose naudinga tik vienai pusei, niekada negali būti teisinga,“ – teigė jis.
Didesnė rizika darbuotojų saugumui
Daugumoje Europos šalių profesinės sąjungos kovoja už darbo valandų sutrumpinimą nemažinant darbo užmokesčio. Taip, be kita ko, siekiama ir padidinti užimtumą, kadangi 35 valandų arba keturių dienų darbo savaitė skatina darbdavius samdyti papildomų darbuotojų. Be to, tyrimai parodė, kad toks modelis didina darbuotojų produktyvumą ir norą dirbti.
Įspėjama, kad dėl šešių darbo dienų savaitės didėja pavojus pramonės sektoriaus darbuotojų saugai. Net ir dabar Graikijoje nelaimingų atsitikimų darbe skaičius yra itin didelis. Iš viso 2023 m. per nelaimingus atsitikimus darbe žuvo 179 darbuotojai, o prieš metus – 104.
Graikai ieško darbo užsienyje
Susidūrę su mažais atlyginimais, ribotomis karjeros galimybėmis ir vis ilgesnėmis darbo valandomis be deramo atlygio, daugelis graikų ieško darbo užsienyje. Be to, vis daugiau graikų atsisako dirbti turizmo sektoriuje, nes daugelis mano, kad darbo sąlygos šiame sektoriuje prilygsta šiuolaikinei vergovei.
Sezoniniai darbuotojai populiariose atostogų salose, pavyzdžiui, Mikono ir Santorino, jau dirba septynias dienas per savaitę. Be to, daugelis jų gyvena perpildytose patalpose. Neretai vienu gyvenamuoju plotu dalijasi apie dešimt žmonių.
Šaltiniai:
https://www.dw.com/en/greece-introduces-the-six-day-work-week/a-69439050
https://www.aljazeera.com/news/2024/7/12/why-is-greece-introducing-a-six-day-working-week