BASTUN susitikimas Vilniuje: socialinis dialogas Lietuvoje, žaliasis perėjimas, profesinių sąjungų teisių suvaržymai

Lapkričio 21 d. Vilniuje vyko BASTUN aukšto lygio susitikimas. BASTUN – Baltijos jūros regiono profesinių sąjungų tinklas, jungiantis Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Danijos, Norvegijos, Vokietijos ir Lenkijos profesinių sąjungų centrus.

Susitikimas prasidėjo nuo diskusijos su Socialinės apsaugos ir darbo ministre Monika Navickiene – ji pristatė pagrindines ministerijos darbo kryptis, kuriomis siekiama stiprinti socialinį dialogą ir gerinti darbuotojų sąlygas: kova su nelegaliu darbu, stabilus minimalios algos didėjimas, nacionalinė kolektyvinė sutartis, darbas su Trišale taryba. Ministrė taip pat pabrėžė, jog profesinės sąjungos ir stiprios jų bendruomenės yra itin svarbios demokratijos funkcionavimui ir jos išsaugojimui bei padeda mažinti visuomenės susvetimėjimą. Kreipdamasi į susitikimo dalyvius ir komentuodama Ministrės kalbą, LPSK pirmininkė Inga Ruginienė pabrėžė, jog bendradarbiavimas ne visada vyksta sklandžiai ir jog daug svarbių pokyčių, pavyzdžiui, mokesčių reforma, negali būti įgyvendinami dėl liberalių partijų, priklausančių valdančiajai koalicijai.

Toliau susitikimo darbotvarkėje buvo numatytos dvi diskusijos. Pirmoji – tvarios energetikos ir teisingo perėjimo tema. Klimato ir energetikos krizės daro didelį poveikį Baltijos jūros regiono ekonomikai, o kartu ir įvairių sektorių darbuotojams. Diskusijos metu buvo sutarta, kad profesinės sąjungos turėtų užsiimti darbuotojų švietimu ir nuraminti juos, kad dėl perėjimo prie žaliosios ekonomikos laimės visi. Nors dalis darbo vietų ir yra prarandamos, jų vietas pakeičia naujos, tačiau būtina užtikrinti, jog darbuotojai ir profesinės sąjungos būtų įtraukti kuriant ir įgyvendinant perėjimo politiką, jog naujos darbo vietos būtų saugios ir jog visi turėtų galimybę persikvalifikuoti ir kelti savo kompetencijas. Taip pat buvo atkreiptas dėmesys į būtinybę spręsti regioninius netolygumus. Pavyzdžiui, vietovėse su neišvystytu viešuoju transportu absoliučiai neprasmingas yra gyventojų skatinimas atsisakyti savo taršių automobilių, kai tai yra vienintelė jų susisiekimo priemonė. Todėl siekiant daugiau tvarumo, itin svarbu yra plėsti ir gerinti infrastruktūrą ir mažinti regioninę nelygybę.

Antroji diskusija vyko fundamentalių profesinių sąjungų teisių tema. Pagarba profesinių sąjungų teisėms yra būtina sąlyga leidžianti profsąjungoms būti veiksnioms. Deja, pasaulyje pastebimos neigiamos tendencijos, varžančios laisvę protestuoti. Be to, daugėja susidorojimų su profsąjungomis, jų lyderių suiminėjimų, taip pat problemų kelia ir geltonosios profesinės sąjungos. Šioje diskusijoje dalyvauti buvo pakviesta ir Inga Ruginienė, kuri pabrėžė, jog Lietuvoje profesinių sąjungų teises ginti reikia nuolat: darbdaviai daug investuoja į teisininkus ir kitus specialistus, kovojančius prieš darbuotojų organizacijas, be to, profsąjungų pajėgumus mažina itin griežtas streikų reglamentavimas. Ji taip pat iškėlė idėją, jog profsąjungos turėtų nebūti užsidariusios savo siaurame rate, tačiau daugiau bendradarbiauti su kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis, ieškoti partnerių bei veikti drauge ir pateikė pavyzdį, kaip LPSK bendradarbiavo su NVO, siekdama viešinti mokesčių reformos problemas (Plačiau – „Virš 1000 NVO ir profesinių sąjungų reikalauja ambicingesnės mokesčių reformos“). Tai, anot jos, yra tikroji demokratija, o toks bendradarbiavimas organizacijas tik sustiprintų ir leistų lengviau pasiekti savo tikslus.

Susitikimas baigėsi nepriklausomų Baltarusijos profesinių sąjungų atstovo pasisakymu, kuriuo jis pristatė naujienas apie kolegų padėtį ir problemas dirbant pasitraukus iš Baltarusijos. Šiais geopolitiškai neramiais laikais mūsų regioninis bendradarbiavimas yra svarbesnis nei bet kada. BASTUN tinklas tvirtai remia kolegas ir reikalauja paleisti visus sulaikytus Baltarusijos nepriklausomų profsąjungų lyderius bei narius ir atkurti profesinių sąjungų laisvę Baltarusijoje.

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!