TDO stiprina spaudimą Baltarusijai dėl darbuotojų teisių pažeidimų

Tarptautinė darbo organizacija (TDO) didina spaudimą Baltarusijos režimui dėl besitęsiančių sunkių darbuotojų fundamentalių teisių pažeidimų.

Baltarusija nepakluso esminėms 2004 metų TDO tyrimų komisijos išvadoms ir Lukašenkos režimas ir toliau tęsė profesinių sąjungų narių persekiojimą, o pastaraisiais mėnesiais ir įkalindamas keletą profesinių sąjungų lyderių ir darbuotojų, likviduodamas organizacijas.

Praėjusią savaitę TDO priėmė išvadą, kad bet koks TDO bendravimas su Baltarusija, išskyrus skubų ir visišką TDO tyrimų komisijos išvadų įgyvendinimą, bus įšaldytas. Kartu pateikta rezoliucija šių metų Tarptautinei darbo konferencijai.

Joje vyriausybės, socialiniai partneriai bei tarptautinės organizacijos dėl nuolatinių pažeidimų kviečiami peržiūrėti savo bendradarbiavimą su Baltarusija ir kuo greičiau nutraukti bet kokias veiklas, kurios tiesiogiai ar netiesiogiai pateisintų veiksmų nebuvimą dėl profesinių sąjungų teisių pažeidinėjimo šalyje.

Taip pat Lukašenkos režimas toliau raginamas skubiai priimti trišalę TDO misiją, skirtą nuodugniai išsiaiškinti esamai situacijai, taip pat – aplankant sulaikytus ar kalinčius nepriklausomų profesinių sąjungų lyderius ir aktyvistus.

Kovo 24 d. Baltarusijos aukščiausiasis teismas atmetė apeliacinį skundą dėl įkalinimo bausmių, skirtų nepriklausomo profesinių sąjungų centro BKDP lyderiams ir darbuotojams, tarp jų – Aliaksandr Yarashuk (nubaustas 4 metams), Siarhei Antusevich (2 metams) ir Iryna But-Husaim (pusantrų metų). Paminėtina, kad Yarashuk yra TDO valdymo organo narys.

Priežastis – dalyvavimas prodemokratiniuose protestuose. Sprendimas priimtas už akių, t. y. be kalinamų profesinių sąjungų lyderių teismo salėje.

Tai yra stiprios TDO priemonės. Tarptautinis spaudimas tęsis ir kaupsis tol, kol Lukašenkos režimas pradės gerbti fundamentalias darbuotojų teises dėl laisvės organizuotis ir kolektyviai derėtis. Aukščiausiojo teismo sprendimas parodė, kad vyriausybė toliau ignoruoja TDO ir nepaiso tarptautinės teisės. Mes vėl raginame institucijas Baltarusijoje panaikinti kaltinimus profesinių sąjungų nariams, kurie tiesiog vykdė teisėtas profesinių sąjungų veiklas ir kuo skubiau paleisti juos iš kalėjimo“, – sakė Tarptautinės profesinių sąjungų konfederacijos (ITUC) prezidentė Akiko Gono.

Tuo metu Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) generalinė sekretorė Esther Lynch pabrėžė, kad Europa negali sutikti su tuo, kad nepriklausomos profesinės sąjungos naikinamos, o profesinių sąjungų nariams klijuojamos ekstremistų etiketės ar kad jie kalinami dėl paramos demokratijai ir dėl atstovavimo darbuotojų interesams.

Profesinių sąjungų veikla – ne nusikaltimas, – sako E. Lynch. – Dėl to mums reikia griežto pareiškimo iš ES. Ji turi imtis visų įmanomų žingsnių, kad Baltarusijos institucijos kuo skubiau ir besąlygiškai paleistų kalinius bei baigtų persekioti nepriklausomas profesines sąjungas ir individus, besinaudojančius savo fundamentaliomis teisėmis. Dėl režimo persekiojimo daug profesinių sąjungų narių turėjo palikti šalį. Mes turime remti juos ir kitose valstybėse.“

Parengta pagal TDO, ITUC ir ETUC informaciją

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!