ETUC: ES turi nuveikti daugiau dėl pragyvenimo kainų krizės

Komentuodama naują „Eurobarometro“ apklausą, parodžiusią, kad išaugusios pragyvenimo kainos yra didžiausias rūpestis europiečiams, Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) generalinė sekretorė Esther Lynch akcentavo, jog tai turėtų tapti žadintuvu Europos lyderiams.

„Rezultatai rodo didelį žmonių, negalinčių apmokėti sąskaitų, skaičiaus išaugimą ir gilų nepasitenkinimą dėl silpnų priemonių, kurių iki šiol ėmėsi nacionalinės vyriausybės ir ES. Šią žiemą milijonai žmonių negali sau leisti įsijungti šildymo, nors energetikos kompanijos uždirba rekordinius pelnus: naujas ES apmokestinimas per švelnus (o ir daug šalių narių dar neįgyvendintas)“, – sako ETUC generalinė sekretorė.

Laikas, kad ES šalių lyderių veiksmai prilygtų krizės dydžiui. Reikalinga tikra ES energijos rinkos reforma, kuri veiktų kaip viešoji gėrybė, o ne vieta spekuliacijoms.

„Pats greičiausias ir veiksmingiausias būdas – padidinti atlyginimus darbuotojams, kad jie išgalėtų padengti išaugusias pragyvenimo sąnaudas, – sako E. Lynch. – Ne staigmena, kad pagal apklausos rezultatus šalys, labiausiai paveiktos krizės, yra tos, kur matėme aršiausius puolimus prieš darbuotojų teises per griežto taupymo laikotarpį. Europos lyderiai turėtų išmokti pamokas ir, atkuriant darbų stabilumą ir teisę kolektyviai derėtis, užtikrintų didesnį atsparumą ateityje.“

ETUC turi šešių punktų planą baigti pragyvenimo krizę, tam ES ir nacionalinėms vyriausybėms reikia imtis šių priemonių:

  • darbo užmokesčio pakilimas turi prisivyti pragyvenimo kaštų kilimą;
  • išmokos žmonėms, kuriems sunku apmokėti energijos sąskaitas, nusipirkti maisto ar sumokėti už nuomą;
  • uždėti tikras kainų „lubas“ (ypač dėl energijos);
  • nacionalinės ir europinės prieškrizinės priemonės turėtų saugoti pajamas ir darbo vietas pramonėje, paslaugų ir viešajame sektoriuose;
  • reformuoti ES energetikos rinkos veikimą, kad energija būtų pripažinta viešuoju gėriu (angl. public good);
  • kuriant ir įgyvendinant prieškrizines priemones, per socialinį dialogą turi būti įtrauktos profesinės sąjungos.
Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!