Atlyginimų nelygybė pramonėje primena pramonės revoliucijos laikus

Pasak Europos pramonės profesinių sąjungų (Industriall Europe), pramonės sektoriuje moterims už to paties pobūdžio darbą yra mokama vidutiniškai 800 eurų mažiau nei vyrams. Nepaisant daugiau nei 45 metus galiojančių Europos Sąjungos (ES) teisės aktų dėl vienodo atlyginimo moterims, dirbančioms darbus, reikalaujančius tokio pat lygio įgūdžių, išsilavinimo ir fizinių pastangų, kaip ir vyrams, vis dar mokama mažiau. Palyginus darbo užmokestį gamybos sektoriuje nustatyta, kad moterims, gaminančioms buitinę techniką, t. y., virykles, skalbykles ir pan. (angl. white goods), mokama daug mažiau nei vyrams, gaminantiems automobilius, nors nustatyta, kad abiem darbams reikalingos tos pačios kompetencijos.

Vokietijoje moterims, dirbančioms vienodos vertės automobilių pramonės vyrams darbus, vidutiniškai mokama 865 eurais per mėnesį mažiau (bruto), o Rumunijoje moterys, dirbančios buitinės technikos gamyklose, vidutiniškai uždirba 244 eurais per mėnesį mažiau (neto) nei vyrai automobilių pramonėje. Šie pavyzdžiai pabrėžia, kaip giliai įsišaknijęs požiūris į darbo, kurį daugiausia atlieka moterys, vertę. Manoma, kad būtent tai ir yra pagrindinė kai kurių profesijų mažo darbo užmokesčio priežastis, pavyzdžiui, valytojų, globos specialistų, slaugytojų – tų, kurie Covid-19 akivaizdoje atsidūrė priekinėse fronto linijose.

Europos profesinės sąjungos reikalauja visais lygmenimis imtis Ursulos von der Leyen žadėtų priemonių dėl skaidriai mokamo darbo užmokesčio už tos pačios vertės darbą ir vyrams, ir moterims. Ypač svarbu, kad darbuotojai bei profesinės sąjungos galėtų gauti informacijos apie kriterijus, pagal kuriuos nustatomi atlyginimų dydžiai tam, kad galėtų derėtis dėl vienodo atlygio už vienodos vertės darbą.

Tai įgyvendindama ES eitų Naujosios Zelandijos vyriausybės pėdomis, kuri lapkritį priėmė vienodo darbo užmokesčio įstatymo pataisą, užtikrinančią, kad moterų darbo užmokestis būtų nustatomas atsižvelgiant į tai, kiek vyrams būtų mokama už tą patį darbą pagal įgūdžius, atsakomybę, sąlygas ir pastangas.

Pagal news.industriall-europe.eu parengė Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija

 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!