Trišalėje taryboje nerasta sutarimo dėl socialinį dialogą skatinančių įstatymų

Kovo 26 d. įvyko Lietuvos trišalės tarybos posėdis. Jame vis dar nebuvo suformuota išvada dėl Socialinio dialogo skatinimo įstatymo projekto, nes kiekvienoje pusėje girdėti skirtingų nuomonių. Nuspręsta, kad socialiniai partneriai iki kito posėdžio pateiks savo poziciją, ar pritaria įstatymo idėjai ar ne, ir pateiks pasiūlymų.

Nuomonės išsiskyrė ir dėl Darbo kodekso pakeitimo, kuris įpareigotų darbdavį darbo skelbimuose nurodyti informaciją apie siūlomo darbo užmokesčio dydį, bei Konkurencijos įstatymo, kurį siūloma papildyti nuostata, kad karteliniu susitarimu nebūtų laikomas gerinantis tam tikros ūkio šakos darbuotojų darbo sąlygas.

Profesinės sąjungos palaiko abiejų įstatymų pataisas, darbdavių ir Vyriausybės pusė joms nepritaria.

Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas pristatė  klausimą apie profesinių pensijų fondus. Jo teigimu, Lietuvoje nors ir veikia Profesinių pensijų kaupimo įstatymas, tačiau realybėje jis neveikia, o žiūrint į ateitį yra būtina skatinti, kad dar dirbdami žmonės kuo daugiau sukauptų pensijai. Užsienio šalių patirtis rodo, jog darbdavių ir darbuotojų susitarimai papildomai kaupti pensijai, užtikrina kokybiškesnį gyvenimą baigus veiklą darbo rinkoje.

Posėdyje konstatuota, jog šiuo klausimu būtina toliau kalbėti, galbūt tikslinga atlikti tam tikrų tyrimų, o profesinės sąjungos ir darbdavių organizacijos turėtų dažniau apie tai diskutuoti ir ieškoti kelių, kaip praktiškai realizuoti profesinių pensijų fondų įrankį.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) inicijuotą klausimą dėl ir dėl energetikos sektoriaus reguliuojančių institucijų konsolidavimo pristatė Energetikos ministerijos kancleris Ramūnas Dilba. Planuojama, kad Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos ir Valstybinės energetikos inspekcijos funkcijas perimtų Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT). Ji esą ne tik leis optimizuoti bei supaprastinti veiklą, atsisakant besidubliuojančių funkcijų, bet ir stiprinti institucijos darbuotojų kompetencijas. VERT veiklą pradės nuo šių metų liepos pradžios.

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininko pavaduotojas Dalia Jakutavičė atkreipė dėmesį, jog ne viskas atrodo taip gražiai, kaip pristatoma. Anot jos, VERT bus valstybė valstybėje, ir niekas negalės jos kontroliuoti. „Tai bus labai galinga organizacija, 100 proc. išlaikoma  iš vartotojų lėšų, todėl ta proga augs ir kainos. Tuo tarpu vartotojai, nors ir išlaikys šią instituciją, tačiau niekaip nebus įtraukiami į jos veiklą“, – kalbėjo LPSK atstovė.

Anot Energetikos ministerijos atstovo, sujungus kelias įstaigas institucija netampa galingesne, viskas yra sureguliuota įstatymu, o etatų skaičių tvirtins Seimo valdyba. Tai esą užtikrins skaidrumą. O vartotojai, pasak jo, savo nepasitenkinimą gali reikšti per vartotojų teises ginančias organizacijas.

Šiame Trišalės tarybos posėdyje LPSK atstovavo Dalia Jakutavičė, Loreta Soščekienė ir Aleksandras Posochovas.

Kitas posėdis numatytas balandžio 23 d., jam jau pirmininkaus darbdavių atstovas – Ričardas Sartatavičius, Lietuvos pramonininkų konfederacijos vykdomasis direktorius.

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!