Studijų vizite – dėmesys tarptautinėms organizacijoms

Sausio 23-25 d. Slovakijoje, Bratislavoje, vyko tęstinio tarptautinio projekto „Darbuotojų padėties gerinimas skatinant komunikacijos įgūdžių ugdymą ir didesnį įsitraukimą darbovietėje“ susitikimas-studijų vizitas.

Jame susirinko atstovai iš penkių projekte dalyvaujančių Europos šalių profesinių sąjungų ir darbdavių asociacijų: Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK), Bulgarijos darbo konfederacijos „Podkrepa“, Slovakijos Nacionalinės darbdavių sąjungos (NUE), Rumunijos profesinių sąjungų konfederacijos „Cartel Alfa“ ir Rygos verslo asociacijos (RBA).

Vizito metu skaityti pranešimai, analizuotos bendros problemos, diskutuota pasitelkiant savo šalių patirtį. Pristačius Slovakijos bei bendrą regiono socioekonominę bei darbo rinkos situaciją, aiškiai matėsi, kad nors Slovakijoje padėtis geresnė, visoms šalims – ir darbdaviams, ir profesinėms sąjungoms – svarbiausi panašūs iššūkiai.

Bene daugiausiai susidomėjimo sulaukė tarptautinės korporacijos IKEA Bratislavoje veikiančio padalinio (IKEA Components) profesinės sąjungos pirmininko Vladimir Mihalik pranešimas apie situaciją įmonėje. Tai privedė prie emocingų diskusijų apie specifines problemas atstovaujant darbuotojus didelėse tarptautinėse įmonėse. Ne paslaptis, kad daugelio jų padaliniuose, veikiančiuose skirtingose šalyse, skiriasi ne tik darbuotojų atlygis, darbo sąlygos bei garantijos, bet ir elgesys su profesinėmis sąjungomis.

Nors Bratislavos IKEA padalinyje įkurta profesinė sąjunga ir pasirašyta kolektyvinė sutartis, profesinės sąjungos pirmininkas, paklaustas, ar buvo sunku to pasiekti (nes, pavyzdžiui, IKEA Industry Lietuva niekaip nepavyksta pasirašyti kolektyvinės sutarties, o socialinis dialogas nėra pakankamas), atsakė paprastai – prireikė streiko ir kitų šalių padalinių darbuotojų atstovų palaikymo.

Susitikime pabrėžta, kad profesinėms sąjungoms pavieniui savų tikslų siekti sudėtinga, tad svarbu užmegzti gerus ryšius su kitų šalių analogiškomis profesinėmis sąjungomis, dalintis informacija bei prireikus koordinuoti veiksmus.

Kitais mėnesiais vyks nacionalinės dirbtuvės, skirtos padėti darbuotojams ir darbdaviams išmokti konstruktyviau komunikuoti tarpusavyje, kad būtų gerinama situacija įmonėse, o liepą Vilniuje įvyks baigiamoji projekto konferencija, kur bus pristatyti šio 18 mėnesių trukmės projekto rezultatai.

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!