Skaidrumas ir viešumas padėtų įveikti nelygybę

XXI amžiuje kalbėti apie lyčių lygybę, rodos, jau neturėtų būti pagrindo. Deja, tiek darbo rinkoje, tiek politikoje, daugiausia galios, įtakos ir ekonominių resursų atitenka vyrams. Būtent nevienodas galios pasiskirstymas tarp lyčių – lyčių nelygybė lemia smurtą prieš moteris, kuris būna fizinis, psichologinis, seksualinis, socialinis, ekonominis.

Lyčių nelygybė darbo rinkoje turi apčiuopiamas ir socialiai skaudžias pasekmes: nuo atlyginimų atotrūkio dydžio ir kitų nelygybės veiksnių priklauso vyrų ir moterų pensijų atotrūkis, didesnė moterų skurdo rizika senatvėje, didesnis pensinio amžiaus moterų, susiduriančių su materialiniu nepritekliumi, skaičius.

Statistikos departamento duomenimis, vyrų ir moterų atlyginimų atotrūkis nuo 2012 m. vis didėjo, 2017 m. sudarė 15,2 proc. (viešajame sektoriuje – 14,2 proc., privačiajame – 15,7 proc.) ir, palyginti su 2016 m., padidėjo 0,8 procentinio punkto. „Sodros“ duomenimis, Lietuvoje atotrūkis tarp vidutinių vyrų ir moterų senatvės pensijų – 17 procentų.

Žinių radijo laidoje ‚Atviras pokalbis“ apie tai diskutavo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė, Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė, Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė ir Lietuvos darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas.

Inga Ruginienė pabrėžė, kad pajamų nelygybę tarp lyčių galėtų sumažinti atlyginimų viešumas. „Tai galėtų būti normali praktika: įmonės galėtų viešinti savo darbuotojų atlyginimų dydžius ir taip dirbantieji matytų, koks yra atlyginimų skirtumas tarp vyrų ir moterų“, – laidoje kalbėjo LPSK pirmininkė.

Žiūrėkite laidos įrašą.

 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!