Visuomeninės organizacijos kviečia moteris, kurios patiria smurtą, netylėti ir kreiptis pagalbos. Penktadienį minima Tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena. Visoje Europoje prasideda metus truksianti kampanija, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą. Statistika rodo, kad apie 30 procentų Europos moterų yra patyrusios fizinį ar seksualinį smurtą.
Specialistai teigia, kad nustatyti tikrąjį psichologinio, fizinio, seksualinio smurto prieš moteris problemos mastą sudėtinga. Nes dalis visuomenės toleruoja smurtą artimoje aplinkoje, kai kuriose ES šalyse nepasitikima policija, o daugeliu atvejų moterys vengia pranešti policijai apie smurtą prieš jas.
Lietuvoje yra nemokama, visą parą veikianti emocinės pagalbos linija telefonu bei 29 krizių centrai, skirti suteikti pagalbą smurto šeimoje aukoms, tačiau šie centrai veikia tik didesniuose miestuose, pasak specialistų, atokiose vietovėse pagalbos prieinamumas galėtų būti geresnis. Šį vakarą Vilniaus rotušė, kaip ir daugelis Europos pastatų nušvis oranžine spalva, taip pažymint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną.
Prezidentės iniciatyva – dėmesys kovai su smurtu prieš moteris Lietuvoje ir pasaulyje
Moterų pasaulio lyderių tarybai vadovaujančios prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva Jungtinių Tautų Generaliniam Sekretoriui įteiktas laiškas, raginantis tarptautinę bendruomenę stabdyti smurtą prieš moteris ir mažinti jo sukeltą ekonominę žalą. Prie šio raginimo prisidėjo ir Čilės prezidentė Michelle Bachelet, teigiama pranešime spaudai.
Pasak prezidentės, smurtas prieš moteris yra grubus žmogaus teisių pažeidimas, paliekantis gilius randus šeimose ir ištisose visuomenėse. Tai ne tik suluošinti gyvenimai, bet ir didžiulės gydymo, teisinės, socialinės pagalbos išlaidos. Todėl smurto prieš moteris kainą sumokame visi.
Jungtinių Tautų duomenimis, visame pasaulyje smurtas artimoje aplinkoje pasiglemžia daugiau gyvybių ir sukelia didesnę ekonominę žalą nei žmogžudystės ir karai. Globalūs smurto prieš moteris kaštai gali siekti 2 procentus pasaulio BVP. Vien Europos Sąjungoje išlaidos smurto prieš moteris pasekmėms suvaldyti siekia 225 mlrd. EUR. Ši suma daugiau nei 1,5 karto viršija metinį ES biudžetą. Ekonominės smurto prieš moteris žalos įvertinimas padeda geriau suprasti šios problemos mąstą ir efektyviau ją spręsti.
Lietuvoje vien per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruota daugiau nei 23 tūkst. pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje. Nuo smurto kenčia kas trečia Lietuvos moteris.
Kova su smurtu artimoje aplinkoje yra ir vienas prezidentės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“ prioritetų. Pirmadienį, lapkričio 28 d., 13 val. Prezidentūroje pirmą kartą iš visos Lietuvos susirinks šalies vadovės sutelkti nevyriausybinių organizacijų, teisėsaugos, savivaldos atstovai bei kiti specialistai, dirbantys su smurto artimoje aplinkoje aukomis. Ekspertų pateikti konkretūs pasiūlymai bus pristatyti Vyriausybei, siekiant, kad su smurtu artimoje aplinkoje būtų kovojama efektyviau, o informacija apie pagalbą greičiau pasiektų aukas.
Šaltinis: lrt.lt