Trišalėje taryboje pristatytas naujasis Darbo kodeksas

Vakar LR trišalėje taryboje Vilniaus universiteto mokslininkai pristatė naujus įstatymų projektus: Darbo kodekso, Užimtumo, Ligos ir motinystės socialinio draudimo, Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų, Nedarbo socialinio draudimo, Pensijų socialinio draudimo. Jais siūloma esminė darbo santykių ir „Sodros“ reforma.

Tačiau Lietuvos dirbantiesiems nauji siūlymai yra nenaudingi. Dėl Darbo kodekso pakeitimų mažėja absoliučiai visos garantijos: nedarbo bei išeitinės išmokos, nėščių moterų ir vaikus auginančių mamų, dirbančių mažose įmonėse garantijos. Kadangi atsiranda suminė darbo laiko apskaita, kuri gali būti net metinė, bus vengiama mokėti už viršvalandžius. Be to, ketinama didinti būtinąjį darbo stažą 5 metais. Taip pat siūloma nustatyti, kad poilsio diena bus ta, kai nedirbama pagal darbo laiko režimą. O tai reiškia, kad visi dirbsim taip, kaip norės darbdavys.

 Primename, kad dar vasario 9 dieną LPSK išplatino pareiškimą, kuriame išreiškė susirūpinimą dėl to, jog naujasis Darbo kodeksas pateikiamas dalimis, paskubomis, todėl negalima susidaryti bendro vaizdo ir suprasti pakeitimų esmės. Tąkart profesinės sąjungos reikalavo kuo skubiau pateikti dokumentų projektus (LR Darbo kodekso, socialinio draudimo, užimtumo, pensijų) socialiniams partneriams, o LR Seimui juos teikti, tik skyrus pakankamai laiko viešoms diskusijoms ir susitarus socialiniams partneriams.

 Tačiau diskusijos dar tik prasidėjo, o jau tikimasi, jog gegužę Seimas ims svarstyti naująjį Darbo kodeksą.

 Kitas LR trišalės tarybos posėdis numatytas balandžio 21 d.

———————-

Kviečiame susipažinti su naujais dokumentais ir pareikšti savo nuomonę, pastabas bei pasiūlymus. Juos e.paštu siųskite LPSK pirmininkui Artūrui Černiauskui (arturas.cerniauskas@lpsk.lt), teisininkei Evelinai Šilinytei (evelina.silinyte@lpsk.lt) arba lpsk@takas.lt

Projektus rasite: www.socmodelis.lt

Darbo kodekso projektas

Užimtumo įstatymo projektas

Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo projektas

Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų įstatymo projektas

Nedarbo socialinio draudimo įstatymo projektas

Pensijų socialinio draudimo įstatymo projektas

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!