Nustatytų nelegalių darbuotojų skaičius auga, mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe – mažėja.

„Nelegalaus darbo kontrolė – pagrindinis šių metų inspekcijos veiklos prioritetas. Nors inspekcija keičia savo darbo kryptį nuo griežto baudėjo vaidmens link konsultanto ir partnerio, jokių nuolaidų nelegaliam darbui nebus. Jau visuose didžiuosiuose miestuose veikia mobiliosios nelegalaus darbo operatyvinės kontrolės grupės, šiai veiklai skiriama daugiau inspektorių – darbdavius tikrai spausime laikytis Lietuvos įstatymų“, – teigia Valstybinės darbo inspekcijos vadovas Vilius Mačiulaitis.


Pasak V. Mačiulaičio, nelegaliam darbui nepakantesnė darosi ir visuomenė – iš gyventojų inspektoriai gauna daugiau informacijos apie nelegalius darbuotojus. Tai duoda akivaizdžių rezultatų – pusė visų inspektavimų vykdoma reaguojant į anoniminius gyventojų pranešimus, didžioji dauguma šios informacijos pasiteisina.


Verslo šakos, daugiausia naudojančios nelegalią darbo jėgą, išlieka tos pačios – statyba, miško ruošos darbai, medienos apdirbimas. Pagal nustatomų nelegalaus darbo atvejų skaičių pirmauja Kauno ir Vilniaus apskritys, daugiausia gyventojų informacijos gaunama Vilniaus, Klaipėdos ir Kauno apskrityse.


Kitoje – darbuotojų saugos ir sveikatos – srityje, šių metų skaičiai optimistiškesni. Lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, sumažėjo mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe – pernai iki rugsėjo vidurio užregistruota 36, o šiemet – 30 tokių atvejų. „Nors šiemet kol kas užregistruotų nelaimingų atsitikimų skaičius yra mažiausias nuo 2006-ųjų, net ir viena mirtis darbe yra per daug. Viskas, ko reikia tokioms nelaimėms išvengti – nuoseklus darbdavių siekis vykdyti saugos reikalavimus, t.y., atsakingai instruktuoti darbuotojus, kontroliuoti darbo vietų techninę būklę, aprūpinti darbuotojus saugos priemonėmis ir pan.“, – darbdavių pareigas vardija VDI vadovas. Jis pabrėžia, kad nelaimingi atsitikimai darbe ypač skaudūs yra nelegaliai dirbantiesiems – jie neturi jokių socialinių garantijų, tad nelaimės atveju neturi teisės nei į gydymo kompensavimą, nei į socialines išmokas. 


Tačiau, V. Mačiulaičio teigimu, sveikintina, jog vis daugiau verslininkų patys kreipiasi konsultacijų į VDI – šiais metais tokių buvo arti pusantro šimto, tuo tarpu pernai – vos vienas kitas. „Nauda abipusė – verslininkai turi galimybę ištaisyti spragas nerizikuodami iškart sulaukti sankcijų už galimus pažeidimus, o inspektoriai gali nukreipti daugiau pajėgų į piktybinius pažeidėjus. Akivaizdu, kad darbdavių sąmoningumas didėja – rūpindamiesi tinkamomis darbo sąlygomis, darbuotojų sauga, jie investuoja į savo verslo ateitį“, – tvirtina VDI vadovas.


 


 


VDI informacija


www.vdi.lt


 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!