Federacijos raginimus leisti mokytojams anksčiau išeiti į pensiją išgirdo ir seimas

Ketvirtadienį po pateikimo pritarta Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisai, kuria siūloma įteisinti galimybę mokytojams, turintiems ne mažiau kaip 30 metų pedagogo darbo stažą, sulaukus 55 metų, išeiti į pensiją.


Už tokį pataisos projektą balsavo 56 Seimo nariai, prieš buvo 3, susilaikė 29. Dėl projekto Seimas spręs, kai jis bus apsvarstytas Socialinių reikalų ir darbo komitete. Šiuo metu moterys į pensiją išeina sulaukusios 60-ies, o vyrai – 62,5 metų.


Teisės akto pataisas Seimo posėdžių salėje pristačiusi „darbietė“ V. Baltraitienė kolegoms aiškino, jog mokytojo darbas yra itin įtemptas, o jo svarba didžiulė, nes „kiekvieną žmogų, statybininką, inžinierių ir kiekvieną darbuotoją išugdo šeima ir mokykla“.


„Manau, tiek pat, kiek nuo šeimos, priklauso ir nuo pedagogo, kuris dirba mokykloje. Pagaliau, kokį išugdo jauną žmogų ir kokią jis sukuria šeimą, priklauso nuo to mokytojo, kuris dirba mokykloje. Todėl manau, kad mokytojo profesija yra išskirtinė iš visų profesijų ir darbo krūvis yra sudėtingesnis nei visų kitų“, – posėdyje kalbėjo politikė.


Ji taip pat sakė, kad net ir pailginus pensinį amžių iki 65 metų, pedagogo profesija turi likti išskirtinė. Politikė nesutiko su kai kurių Seimo narių svarstymu, jog ilgai mokyklose dirbusių mokytojų dalią būtų galima palengvinti sumažinus darbo krūvį.


„Kodėl jūs pasirinkote šitą variantą? Dar praėjusioje kadencijos komitete mes svarstėme, gavome duomenis, kad, pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse ir daugumoje kitų yra taikomas kitoks principas: tai yra mokytojui, išdirbusiam 15 metų, yra mažinamas krūvis, o paliekamas toks pat atlyginimas. O jūs pasirinkote šitą sistemą?“, – klausė socialdemokratas Edvardas Žakaris.


„Dėl krūvio mažinimo, tai jeigu pas mus atlyginimai būtų tokie, kaip Skandinavijoje, tai taip, aš sutikčiau, ir dirbantys iš to gali pragyventi, iš tų pajamų. Bet, deja, mūsų atlyginimai ne tik mokykloje, bet visų, labai skiriasi, todėl aš siūlau eiti prie šio modelio“, – atsakė V. Baltraitienė, veikiausiai neišgirdusi kolegos teiginio, kad krūvis galėtų būti mažinamas neapkarpant atlyginimo.


„Siūlau nepakliūti ant populizmo bangos, nes visi žinome, kokia situacija „Sodros“, turėkit atsakomybę dėl visos valstybės socialinio draudimo sistemos. Su visa pagarba mokytojo profesijai nesuprantu, kodėl tada nedaromos išimtys socialiniams darbuotojas, kurie dirba vaikų namuose, ar su benamiais, ar grįžusiais iš įkalinimo įstaigų – ar tas darbas nėra sunkus, ar jiems nereikia išimties?“ – sakė Liberalų ir centro sąjungos atstovas Artūras Melianas.


Pasak V. Baltraitienės, pedagogai, skirtingai nei statutiniai pareigūnai, neturi jokių socialinių garantijų, išskyrus ilgesnes atostogas. Tačiau to, esą nepakanka.


Darbo partijos atstovei pritarė ir socialdemokratė Birutė Vėsaitė. Ji sakė, kad apklausos rodo, jog ir patys mokiniai nurodo, kad jiems daug palankiau dirbti su jaunesnio amžiaus mokytojais. „Kai buvo paklausta, kokio amžiaus pedagogas yra dar priimtinas moksleiviams, tai buvo pasakyta – iki 40 metų“, – kalbėjo politikė.


Politikai ketvirtadienį po pateikimo patvirtino Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas, tačiau tam, kad jos įsigaliotų, Seime bus dar du kartus balsuojama.


Pasak LŠMPSF pirmininkės Rūtos Osipavičiūtės, gerai, kad ledai pajudėjo. „Kai Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pasiūlė ilginti išėjimo į pensiją amžių iki 65 metų, Federacijos reakcija buvo žaibiška ir tiksli, pareiškimas ir spaudos konferencija dėl mokytojų stažinės pensijos atkreipė politikų dėmesį. Vyriausybė nedelsiant sukūrė darbo grupę, o Seime pradėtas svarstyti įstatymo pakeitimas.“ – kalbėjo R. Osipavičiūtė. Tai rodo, kad profesinė sąjunga privalo nuolatos sekti įvykius ir savalaikiškai į juos reaguoti.


 


 


BNS, delfi.lt ir LŠMPSF informacija


www.svietimoprofsajunga.lt