Pirminiais bvp duomenimis lietuva teoriškai išlipo iš recesijos

Naujienos buvo ne tik iš Lietuvos, bet ir tarptautiniu mastu. Svarbiausias šios savaitės rodiklis – Lietuvos BVP – paskelbtas šiandien. Nors duomenys yra tik preliminarūs, tačiau teoriškai Lietuva išlipo iš recesijos, nes 2009 m. ketvirtąjį ketvirtį Lietuvos ekonomika augo 0,1 proc. palyginus su 2009 m. trečiuoju ketvirčiu, o tai yra antrasis iš eilės ketvirtis, kuomet fiksuojamas BVP augimas.
Reikia pastebėti, jog augimas yra ganėtinai trapus ir siekia vos 0,1 proc., lyginant ketvirtąjį ketvirtį su trečiuoju (nereiktų pamiršti, kad tai tik preliminarūs duomenys, todėl patikslinus BVP įvertį pokytis gali būti reikšmingesnis tiek į vieną tiek į kitą pusę). Ir nors dar anksti kalbėti apie visišką ekonomikos atsigavimą, tačiau, net ir mažas prieaugis, nuteikia optimistiškai, žinant, kad daugelio ekonomistų kritikuotas 6 proc. trečiojo ketvirčio priaugis praėjusį ketvirtį buvo išlaikytas. Tai taip pat įvertina vietos ir užsienio analitikai. Lietuvos bankas (LB) žada pagerinti 2010 m. BVP rodiklį: šiandien per LB konferenciją LB valdybos pirmininkas tvirtino, kad augimas gali būti arti nulio, kai 2009 m. lapkričio mėnesį prognozė buvo -1,5 proc. Be to, Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (EBPD) praėjusios savaitės pabaigoje pagerino Lietuvos BVP įverčio
prognozę. Verta paminėti, jog 2009 m. Lietuvos BVP rodiklis yra pagerintas daugiausiai rytų Europoje – 3,2 p.p. (nuo -18,4 proc. 2009 m. spalį iki -15,2 proc. 2010 m. sausį), o 2010 m. pakeltas 2,5 proc. iki -0,5 proc. Tai pasako, jog ERPD žymiai geriau vertina dabartinę situaciją Lietuvoje nei prieš ketvirtį. Be to, tikėtina, kad kiti profesionalūs ekonomistai taip pat į Lietuvą žvelgia pozityviau. Teigiama, kad liepos mėnesį kreditų reitingų agentūra „Moody‘s“ gali pakeisti visų trijų Baltijos šalių ekonomikų reitingų perspektyvas į teigiamą pusę.
2009 m. ketvirtąjį ketvirtį ekonomiką smuko 13 proc. lyginant su 2008 m. trečiuoju. Lietuvos ekonomistų prognozės dėl šalies ekonomikos smukimo svyravo nuo -12,9 proc. iki -15,2 proc. Tai, kad BVP smukimo tempas buvo geresnis nei analitikų vertinimo vidurkis, reikėtų vertinti teigiamai. 


 


 


 


Šaltinis: Statistikos departamentasVertinant kiekvieną ekonominę veiklą atskirai, teigiamu metiniu pridėtinės vertės augimu išsiskyrė tik žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės sektorius paaugęs 1,6 proc. Daugiausia pridėtinė vertė krito statybos (43,3 proc.), prekybos bei transporto ir ryšių paslaugų (17,3 proc.), pramonės ir energetikos (14,4 proc.) sektoriuose. Didžioji dalis šio kritimo buvo patirta 2009 metų pradžioje. Kitokį ir ne kartą aptartą teigiamai.lt vaizdą buvo galima matyti metų pabaigoje, kai kritimo tempai žymiai sumažėjo. Eksportas po truputi atsigauna, nes pagrindinės eksporto šalys „kvėpuoja smarkiau“, nerimą kelia tik vidaus vartojimas, kurio atsigavimui didžiausias stabdys vis dar išlieka augantis nedarbas. Esant žemai palyginamai 2009 m. BVP įverčio bazei ir atsigaunant visoms didžiosioms eksporto sritims, tikėtina antroje 2010 m. pusėje, sustojus augti nedarbo lygiui, išvysime teigiamus BVP augimo tempus lyginant su 2009 metais.

Išvada: teoriškai pagal pirminius BVP rodiklius Lietuva išlipo iš recesijos, nes BVP augimas du ketvirčius iš eilės buvo teigiamas. Ir nors ekonomikos atsitiesimas nėra tvarus, tačiau akivaizdžiai matosi, jog blogiausias ekonomikos vystymosi etapas jau praeityje, dabar belieka tinkamai pasiruošti atsispyrimui nuo „dugno“.

Regimantas Valentonis


http://teigiamai.blogspot.com

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!