Pareigūnai ir jų artimieji išsaugojo privilegiją į savo ligoninę

Tiesa, pareigūnams skirtų poliklinikų Vilniuje ir Kaune norima atsikratyti, tačiau ligoninės naikinti neketinama.
Be to, prireikus specialisto konsultacijos, pareigūnams nereikia laukti konsultacijos kaip paprastiems mirtingiesiems – savo įstaigoje pagalbą jie gali gauti nedelsiant.

Paprastiems piliečiams patekti sunkiau

Paskambinus į Vidaus reikalų ministerijos (VRM) Sveikatos priežiūros centrą su jo direktoriumi Eugenijumi Rageliu apie ligoninės kasdienybę pasikalbėti nepavyko. „Gyvename kaip visi. Ar jūs turite asmeninį interesą?“ – nustebo sulaukęs dėmesio ligoninės vadovas ir pasiūlė informacijos kreiptis į VRM Sveikatos priežiūros tarnybą.

Tarnybos viršininkas Andrėjus Stalauskas paaiškino, kad nuo 2006 m. VRM gydymo įstaigos reorganizuotos į Medicinos centrą, kuriame atliekami pareigūnų sveikatos profilaktikos patikrinimai, reabilitacija po sužeidimų, nelaimingų atsitikimų ar susirgimų bei gydomos įvairios ūmios bei lėtinės ligos. Medicinos centras yra sudaręs sutartį su Ligonių kasomis, pagal kurią gydymo paslaugomis gali naudotis ir visi norintys Vilniaus apskrities gyventojai.

„Visgi stacionare stengiamės išlaikyti VRM žinybos statusą ir pirmenybę teikiame pareigūnams, buvusiems pareigūnams, dabar pensininkams, bei dirbančių pareigūnų šeimos nariams“, – teigė pašnekovas.

Anot jo, pareigūnai dėl savo darbo pobūdžio, turi specifinių poreikių, o privilegija į sveikatos priežiūrą jiems teikiama visame pasaulyje.

„Kai prieš keletą metų mums akis draskė, kad niekur pasaulyje nėra tokios sistemos, pasidomėjome ir išsiaiškinome, kad tokios praktikos nėra tik Prancūzijoje, kurioje visas gydymas paremtas draudimine medicina. Tačiau ir šioje šalyje Policijos departamente yra kažkoks skyrius, kuris formuoja pareigūnų sveikatos priežiūros politiką. Kiek domėjomės, panašūs medicinos centrai yra Vokietijoje, Austrijoje, Švedijoje, Suomijoje, Anglijoje, Lenkijoje, Bulgarijoje, Amerikoje ir daug kur kitur“, – tikino A. Stalauskas.

Prieš keletą metų Valstybės kontrolė nustatė, kad pareigūnams skirtose įstaigose biudžeto lėšomis neteisėtai gydomi pareigūnų giminaičiai. Dirbantys pareigūnai, kaip parodė tyrimas, tuomet sudarė vos 20 proc. pacientų. Anot A. Stalausko, šiuo metu centras turi tris finansavimo šaltinius. Su pareigūnų darbu susijusi sveikatos priežiūra finansuojama iš valstybės biudžeto pinigų, dalis įprastų gydymo procedūrų – pagal sutartį su ligonių kasa, o už dalį paslaugų, pavyzdžiui, sveikatos patikrinimą norint įsigyti ginklą, susimoka patys pacientai.

Laukti eilėje pas specialistą pareigūnams nereikia

Sveikatos priežiūros tarnybos (SPT) vadovas patikino, kad bent artimiausiu metu šis centras tikrai nebus naikinamas. „Patruliai, pasieniečiai, gaisrininkai dirba bet kokiomis oro sąlygomis, ir dieną, ir naktį, todėl jiems reikia specifinės sveikatos priežiūros. Šiaip priimami sveiki, jauni žmonės, tačiau dėl darbo pobūdžio jie serga ne rečiau nei paprasti žmonės. O mes turime galimybę iš karto jiems suteikti pagalbą, turime geras reabilitacijos galimybes. Dar iki krizės pavyko atnaujinti techninę bazę – įsigijome keletą gerų šiuolaikinių prietaisų gerinti judėjimo, atramos ir širdies veiklai“, – pasakojo pašnekovas.

Anot A. Stalausko, pareigūnams taip pat suteikiama galimybė fizioterapijos dėka greičiau pasveikti po peršalimo ligų, nors pandeminio gripo epidemijos metu jie sirgo rečiau nei paprasti gyventojai. „Pas mus sudarytos sąlygos gydytis pareigūnams iš visos Lietuvos. Jei pareigūnas kreipiasi į savo teritorinę gydymo įstaigą, o ten jam pasako, kad gydytojo konsultacija įmanoma tik po mėnesio, jis gali atvažiuoti pas mus“, – teigė SPT viršininkas.

Tuo tarpu Kaune ir Vilniuje likusių poliklinikų, kurių steigėja – VRM, norima atsikratyti. Anot A.Stalausko, jos dirba pagal sutartis su ligonių kasomis. Pareigūnai jose sudaro mažumą, o didžioji pacientų dalis – paprasti piliečiai. Kad šioje poliklinikoje galima užsiregistruoti žmogui „iš gatvės“, patvirtino ir poliklinikos registratorė.

„Teisės aktai reglamentuoja, kad kur žmogus nori, ten gali gydytis, todėl jau seniai į poliklinikas priimami ir gyventojai. Pareigūnams pirmenybės nėra – ligonis yra ligonis. Mes poliklinikoje atliekame privalomus sveikatos patikrinimus bei vykdome skiepijamų programą. Pas šeimos gydytoją pareigūnai paprastai lankosi savo gyvenamojoje vietoje. Mes matome, kad negalime aptarnauti pareigūnų iš visos Lietuvos, todėl norėtume, kad tokių poliklinikų neliktų. Tačiau tam turbūt neužtenka politinės valios“, – svarstė pašnekovas.
delfi.lt


 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!