„Amazon“ tęsiasi neramumai: sandėlio darbuotojai Birmingame ruošiasi streikui

 

Sausio 25 d. Birmingame, Jungtinėje Karalystėje, pradės streikuoti „Amazon“ užsakymų vykdymo sandėlio darbuotojai. Šis sandėlis taps trečiąja „Amazon“ darboviete Jungtinėje Karalystėje, kurioje rengiamas streikas prieš šią prekybos milžinę. „Amazon“ yra 5-ta didžiausia darbdavė su 1,6 mln. darbuotojų visame pasaulyje ir 5-ta vertingiausia įmonė.

„Amazon“ darbuotojų neramumai nuolat kyla visame pasaulyje, o vien Jungtinėje Karalystėje praėjusiais metais streikai tęsėsi 30 dienų. Nors „Amazon“ savininkas Jeff Bezos yra 3-ias turtingiausias žmogus pasaulyje (turto vertė siekia 177 milijardų JAV dolerių), darbuotojai šioje įmonėje negauna net primityviausių savo teisių užtikrinimo.

Konflikto priežastys

Darbuotojų konfliktas su „Amazon“ tęsiasi jau ilgą laiką, o jo esmė – neadekvatus darbo užmokestis, dideli krūviai ir profesinių sąjungų teisių nepripažinimas.

„Amazon“ darbuotojams mokamas mažiausiai 11 svarų sterlingų valandinis atlyginimas, tačiau jie prašo jį padidinti iki 15 svarų sterlingų. Nacionalinis minimalus darbo užmokestis Jungtinėje Karalystėje vyresniems nei 23 metų žmonėms yra 10,42 svarų sterlingų per valandą.

Įmonės pasiūlymas 2022 m. vasarą padidinti valandinį tarifą 50 pensų už valandą papiktino darbuotojus. Toks atlyginimo pakėlimas yra neadekvatus, ypač atsižvelgiant į infliaciją ir didėjančias pragyvenimo išlaidas bei į po pandemijos išaugusią internetinę prekybą ir dėl to išaugusius darbo krūvius.

Darbuotojai taip pat reikalauja geresnių darbo sąlygų: skundžiamasi ilgomis darbo valandomis, dideliu sužalojimų skaičiumi, nenumaldomu darbo tempu bei agresyviu, technologijomis paremtu darbuotojų stebėjimu.

Darbo „Amazon“ kaina darbuotojams

Darbuotojų saugos ir sveikatos administracijos (OSHA) inspektoriai nustatė, kad „Amazon“ sandėliuose dirbantys darbuotojai patiria didelę nugaros traumų ir kitų raumenų ir kaulų sistemos sutrikimų riziką, susijusią su dažnu didelių ir sunkių pakuočių kilnojimu, netaisyklinga laikysena ir ilgomis darbo valandomis.

„Darbo procesai šioje įmonėje buvo suprojektuoti taip, kad užtikrintų atlikimo greitį, bet ne saugumą, ir dėl to darbuotojai patyrė rimtų sužalojimų“, – teigė darbuotojų saugos ir sveikatos sekretoriaus padėjėjas Dougas Parkeris. „Nors „Amazon“ sukūrė įspūdingas sistemas, užtikrinančias, kad klientų užsakymai būtų išsiųsti kuo efektyviau ir greičiau, bendrovė nedemonstruoja tokio pat pasiryžimo saugoti savo darbuotojų saugą ir gerovę.“

UNI Global Union (Tarptatinės paslaugų sektoriaus profesinės sąjungos) užsakymu buvo atlikta daugiau kaip 2 tūkst. „Amazon“ darbuotojų apklausa aštuoniose šalyse. Daugiau nei pusė apklaustųjų (51 %) teigė, kad „Amazon“ vykdoma jų darbo našumo stebėsena turėjo neigiamos įtakos jų fizinei sveikatai. Šiek tiek daugiau apklaustųjų, 57 %, teigė, kad bendrovės vykdoma stebėsena turėjo neigiamos įtakos jų psichinei sveikatai.

„Buvau persekiojamas už tai, kad nepasiekiau savo tikslų, kasdien sulaukdavau neigiamų atsiliepimų“, – teigė vienas iš sandėlio darbuotojų, turintis riešo problemų. „Turėjau aiškintis, kodėl negaliu pasiekti tikslų, net ir turėdamas gydytojų rekomendacijas nepertempti rankų. Dabar vėl esu nedarbingas.“

Ataskaitoje teigiama, kad “Amazon” sandėliuose darbuotojai stebimi naudojant jų ID korteles ir užsakymų skanavimo prietaisus – pertraukos laikas pradedamas skaičiuoti nuo tada, kai darbuotojas nuskanuoja paskutinę prekę, ir baigiamas skaičiuoti tada, kai nuskanuojama pirmoji prekė. Darbuotojai, sergantys žarnyno ligomis, dėl kurių gali prireikti ilgesnių tualeto pertraukų, skundžiasi patiriantys spaudimą ir persekiojimą, kadangi šių pertraukėlių laikas taip pat yra fiksuojamas ir už jį atsisakoma mokėti.

Su sekimu susiduria ir kurjeriai – jie stebimi GPS prietaisais ir kameromis savo transporto priemonėse. Vienas respondentas teigė, kad šis sekimas kelia pavojų ir plačiajai visuomenei. „Visą dieną jaučiuosi tarsi „ant adatų“. Tam, kad patenkinčiau man iškeltus tikslus, esu priverstas vairuoti nesaugiai.“ – teigė JAV gyvenantis „Amazon“ kurjeris.

Parengta pagal UNI Global Union ir Time informaciją.

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!