Tarptautinės profesinių sąjungų naujienos

 

  • Tesla streikas Švedijoje. Jau šešias savaites vykstantis Tesla darbuotojų streikas peržengė Švedijos sienas – su streiku solidarizuojasi ir jokių darbų, susijusių su šia automobilių gamintoja, nebeatlieka darbuotojai Danijoje, Norvegijoje ir Suomijoje. Solidarumo streikų mastas kelia įspūdį – Teslos neaptarnauja ir jūros uostų darbuotojai, valytojai, paštininkai. Dėl pastarųjų Tesla padavė Švedijos valstybę į teismą, kadangi itin didelių problemų įmonei sukėlė nebepristatomi naujų automobilių valstybiniai numeriai. Šią bylą Tesla pralaimėjo, o streikas tęsiasi. Plačiau – čia ir čia (liet. k.), čia (anglų k.).

 

  • Trumpesnis darbo laikas Italijoje. Lapkričio 23 d. socialiniai partneriai bankų sektoriuje (280 tūkst. darbuotojų) pasirašė nacionalinę kolektyvinę sutartį, kurioje numatomas ne tik atlyginimų didinimas, bet ir darbo laiko sutrumpinimas iki 37 valandų per savaitę, pietų kuponų sumos padidinimas nuo 2 iki 4 eurų ir kitos privilegijos. Plačiau – čia (anglų k.).

 

  • Pelno dalijimosi įstatymas Prancūzijoje. Lapkričio 22 d. Parlamentas galutinai nusprendė į įstatymą perkelti nacionalinį tarpšakinį susitarimą dėl pelno pasidalijimo įmonėje. Eksperimento tvarka penkerius metus įmonės, kuriose dirba nuo 11 iki 49 darbuotojų ir kurios paskutinius 3 metus dirbo pelningai, privalės įdiegti bent vieną pelno pasidalijimo mechanizmą. Šis reikalavimas jau anksčiau galiojo didelėms įmonėms. Tikimasi, kad jo išplėtimas ir vidutinėms įmonėms teigiamai atsilieps dar 1,5 mln darbuotojų ir padidins jų finansinį stabilumą. Plačiau – čia (anglų k.).

 

  • Kreipimasis į Seimo ir Vyriausybės vadoves. Lapkričio 25 d. minima tarptautinė smurto prieš moteris panaikinimo diena. Smurtas prieš moteris yra vienas labiausiai paplitusių žmogaus teisių pažeidimų pasaulyje, itin gajus darbo sferoje. LPSK kreipėsi į Seimo Pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen ir Ministrę Pirmininkę Ingridą Šimonytę, primindama apie problemos mastą ir apie Lietuvoje vis dar neratifikuotą TDO Konvenciją nr. 190 dėl smurto ir priekabiavimo darbo pasaulyje panaikinimo.

 

  • Demonstracija Briuselyje. Gruodžio 12 d. Briuselyje vyko demonstracija prieš taupymo politikos grąžinimą, pritraukusi 15 tūkst. darbuotojų iš 30 skirtingų šalių. Protestu buvo reikalaujama negrįžti prie griežto taupymo politikos, daugiau investuoti į viešąjį sektorių, skatinti kolektyvines derybas ir neskirti jokių valstybinių subsidijų įmonėms, negerbiančioms socialinio dialogo principų bei savo darbuotojų. Plačiau – čia (liet. k.).

 

  • Kreipimasis į ministerijas dėl CSDD direktyvos. Gruodžio 14 d. vyks paskutinės tarpinstitucinės trišalės derybos dėl naujos ES „Įmonių tvarumo išsamaus patikrinimo“ direktyvos. LPSK kreipėsi į atitinkamas LR ministerijas dėl Lietuvos pozicijos šiose derybose. Kreipimusi buvo raginama nepalaikyti tokių pasiūlymų, kaip TDO konvencijų neįtraukimas į direktyvą, direktyvos netaikymas finansų sektoriui ir profesinių sąjungų neįtraukimas į patikrinimo procesą.
Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!