Baltarusijoje – nauja represijų prieš profesines sąjungas banga

Per paskutines dvi savaites Baltarusijoje buvo suimta dar daugiau darbuotojų ir profesinių sąjungų lyderių, kovojančių už teisę jungtis į profesines sąjungas ir demonstruojančių savo nepasitenkinimą A. Lukašenkos režimu.

Rugpjūčio viduryje buvusi Baltarusijos nepriklausomos profesinės sąjungos (BNP) pirmininkė Volha Brytsikava buvo suimta, o tos pačios dienos vakare buvo suimtas ir jos buvęs pavaduotojas Aliaksandr Balonkinas. Naftos perdirbimo įmonės „Naftan“ darbuotojas Aliaksandr Kukharonak, vienas iš aktyvistų, inicijavusių pirmuosius streikus 2020 metais, taip pat buvo suimtas riaušių policijos, kuri atliko kratą tiek jo, tiek jo tėvų namuose. Visi jie yra sulaikomi jau ne pirmą kartą ir yra kaltinami grėsmės Baltarusijos nacionaliniam saugumui kėlimu.

Rugpjūčio 15 d. trys darbuotojai buvo suimti dujų įrengimų gamykloje „Navagrudak“. Žmogaus teisių gynėjų teigimu, gamyklose suėmimai vyksta beveik kiekvieną savaitę. Dažnas sulaikymų pagrindas – neva prenumeruojamas ar sekamas „ekstremistinis“ internetinis turinys. Dėl to darbuotojai kartais verčiami atiduoti savo telefonus patikrinimui. Šio mėnesio pradžioje suvirintojas įmonėje „Gomselmash“ buvo brutaliai sulaikytas už dalinimąsi nuorodomis į „ekstremistinius šaltinius“, kuriais buvo laikoma informacija, kritikuojanti Lukašenkos politiką. Kitas darbuotojas įmonėje „Gomel Maltal and Normal Molders“ buvo suimtas už „patinka“ mygtuko paspaudimą ant įrašo, kalbančio apie totalitarinį valdymą ir jo apraiškas Baltarusijoje.

BNP, kuri yra Traptautinės pramonės profesinių sąjungų organizacijos IndustriALL narė, prezidentas Maxim Pozniakov teigia:

„Nauja suėmimų banga Baltarusijos įmonėse rodo, kad Lukašenkos režimas labiausiai bijo būtent darbuotojų protestų. Taip pat manau, kad režimas nesuprato situacijos rimtumo, kai Tarptautinė darbo organizacija (TDO) nusprendė Baltarusijai pritaikyti TDO Konstitucijos 33 straipsnį. Tai nepadeda gerinti Baltarusijos santykių su TDO ir gali lemti dar sunkesnių priemonių ir sankcijų pritaikymą.“

Kartu su kitomis pasaulinėmis profsąjungomis IndustriALL nuolat priešinasi ir smerkia veiksmus prieš profsąjungų lyderius bei ragina atsiimti visus prieš juos pateiktus kaltinimus. Baltarusijos režimas pažeidžia 87-ąją ir 98-ąją TDO konvencijas dėl asociacijos laisvės ir teisės organizuotis bei teisės į kolektyvines derybas. Taip pat atsiranda kaltinimų ir dėl priverstinio darbo.

Parengta pagal Industriall informaciją.

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!