Streikas Holivude: aktorių ir scenaristų kova už sąžiningesnę pramogų industriją

Jau 4 mėnesius Holivude (JAV) tęsiasi dvigubas – scenaristų ir aktorių – streikas. Jis prasidėjo po nepavykusių kolektyvinių derybų su Kino ir televizijos prodiuserių sąjunga.

Streiką organizuoja JAV scenaristų gildija (angl. Writers Guild of America), vienijanti maždaug 20 tūkst. narių. Prie pastarosios netrukus prisijungė ir Ekrano aktorių gildija (angl. Screen Actors Guild), atstovaujanti per 160 tūkst. narių.

Tai – didžiausias streikas Holivudo istorijoje nuo 1960-ųjų. Jo poveikį pamažu pradeda jausti ir žmonės visame pasaulyje, kadangi atidedama vis daugiau filmų ir serialų premjerų. Pagal streiko taisykles, sustojo ne tik kino gamybos procesai (scenarijų rašymas, filmavimai), bet aktoriams taip pat negalima reklamuoti savo filmų, dalyvauti premjerose ir kituose renginiuose. Streikuotojai reikalauja ne tik pakelti dėl infliacijos sumažėjusius realius jų atlyginimus, tačiau taip pat siekia ir sisteminių pokyčių šioje industrijoje bei sąžiningesnio pelno dalijimosi su darbuotojais.

Profsąjungos atkreipia dėmesį į tai, kad egzistuoja skirtingos apmokėjimo sistemos kuriant turinį tradicinei televizijai ir platformoms, tokioms kaip Netflix, Amazon bei kitoms. Jei tradicinėje televizijoje serialas sulaukia didelio populiarumo, už jo retransliavimą kūrėjai gauna papildomus honorarus. Tuo tarpu sukūrus itin daug peržiūrų surinkusį serialą, rodomą per Netflix, jo kūrėjai gauna mažesnį papildomą honorarą nei rodant šį serialą per televiziją. Kitaip tariant, platformos didžiają dalį pelno pasilieka sau. Taip pat scenaristai ir aktoriai skundžiasi tuo, jog naujai kuriami serialai vis trumpėja, yra mažinamas sezonų skaičius. Taip yra atliepiami šiuolaikinių vartotojų poreikiai (sunkiau išlaikomas dėmesys ir susidomėjimas), tačiau kūrėjams tai reiškia ilgesnes pertraukas tarp darbų ir nestabilias pajamas.

Dar vienas reikšmingas ir streikų istorijoje naujas reikalavimas – priimti dirbtinio intelekto reguliavimo taisykles. Aktoriai ir scenaristai atkreipia dėmesį, jog sparčiai tobulėjant DI technologijoms, dalis jų darbų gali tapti nereikalingi. Pavyzdžiui, jau dabar DI gali sukurti „klišinį“ serialo ar filmo scenarijų, todėl nepriėmus naujų taisyklių, gali būti tik laiko klausimas, kada daugumą scenarijų rašys DI, o rašytojai profesionalai, mokęsi šio amato, liks tik redaktoriais. Iš darbdavių taip pat yra girdimas pasiūlymas, jog masinėse filmų scenose gali būti naudojami ne realūs aktoriai, o suskaitmenintos – nuskanuotos jų versijos, kurios galėtų būti naudojamos pakartotinai, tokiu būdu sumažinant savo išlaidas atlyginimams.

Naujos DI reguliacinės taisyklės yra būtinos ir dėl galimybės neteisėtai pasisavinti darbuotojų intelektinę nuosavybę. Rašytojų tekstai, aktorių balsai ir vaizdai gali būti panaudojami kaip duomenys apmokyti dirbtinį intelektą. Vėliau jo pagalba gali būti sukuriami nauji produktai, už kuriuos aktoriams ir scenarijų autoriams nebūtų atlyginama. Pavyzdžiui, be tiesiogino aktorių dalyvavimo gali būti įgarsinami animaciniai filmukai. Profsąjungos teigia, kad būtina sukurti aiškią sistemą, reguliuojančią tokius atvejus.

Peržengus 100-ąją streiko dieną ir tebesitęsiant deryboms, aiškių perspektyvų jo pabaigai dar nematyti. Su streikuotojais solidarizuojasi bei finansinę paramą jiems skiria vis daugiau kino žvaigždžių, tokių kaip Brad Pitt, Steven Spielberg, Margot Robbie, Meryl Streep bei daugybė kitų.

 

 

Nuotr. Michael M. Santiago / Getty Images

 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!