Padažnėjo mirčių darbe dėl elektros srovės poveikio

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, jog pastarieji du vasaros mėnesiai – pragaištingi. Vien per šių metų liepos ir rugpjūčio mėn. įvyko keli tragedija pasibaigę nelaimingi atsitikimai darbe. Neužtikrinus darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų nuo elektros srovės poveikio netekome net 3 darbuotojų.

3 beprasmės netektys skirtingose Lietuvos regionuose

Vienas mirtinas nelaimingas atsitikimas įvyko atliekant elektros darbus, kitas darbuotojas, atlikdamas elektros remonto darbus transformatorinėje pastotėje, patyrė mirtiną elektros smūgį, o trečias mirtiną traumą patyrė neaiškiomis aplinkybėmis, tiesiog vykdydamas montavimo darbus prie vienos iš elektros oro linijos atramų. Pastaruoju atveju darbuotojo, atvykus greitosios pagalbos darbuotojams, atgaivinti nepavyko.

Visais nurodytais atvejais pradėti tyrimai dėl galimų saugos reikalavimų darbe pažeidimų.

Elektros srovės pavojus dažnai tinkamai neįvertinamas

Nesilaikoma teisės aktų nustatytų reikalavimų ar darbdavio parengtų ir patvirtintų darbų vykdymo tvarkų, taigi ir nenumatomos tinkamos prevencinės priemonės, neužtikrinami saugūs atstumai dirbant arti įtampą turinčių elektros įrenginių ir kt. Daugumos tokių – nelaimingų – atsitikimų darbe priežastys – netinkamas darbų organizavimas ar darbuotojų saugos ir sveikatos vidinės kontrolės trūkumas. Toks aplaidumas neretai lemia itin skaudžias, mirtinas, pasekmes.

Didelį pavojų keliantys darbai turi būti įvertinti atitinkamai

Prieš vykdant didelio pavojaus darbuotojo sveikatai ir gyvybei keliančius darbus privalu įvertinti visas esamų ir galimų pavojų keliamas rizikas. Itin svarbu numatyti ir įgyvendinti adekvačias prevencines priemones. „Svarbu, kad visi įmonės atsakingi asmenys, nuo kurių pareigų vykdymo ar nevykdymo dažnai priklauso kitų darbuotojų sveikata ir gyvybė, padarytų viską, kad darbo vietose, kur susiduriama su elektros srovės pavojumi, būtų dirbama saugiai. Darbdavio įgalioti asmenys, vadovaudamiesi darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančiais teisės aktais, privalo užtikrinti nuolatinę darbų vykdymo darbuotojų saugos ir sveikatos vidinę kontrolę“, – situaciją komentuoja Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vyriausioji darbo inspektorė Vesta Macė.

Kur ieškoti informacijos apie darbų saugos vykdymą

 VDI yra parengusi išsamias metodines rekomendacijas apie tokių darbų saugaus vykdymo ypatumus, visą informaciją rasite toliau nurodytuose dokumentuose: Darbai arti elektros oro linijų, Saugaus rankinių elektrinių įrankių naudojimo metodinės rekomendacijos, Įvykių darbe, kai darbuotojas patiria žalą sveikatai dėl pastato griūties, sprogimo arba elektros srovės poveikio, tyrimo metodinės rekomendacijos.

VDI linki būti budrius tiek darbuotojus, tiek darbdavius. Tik bendromis visų pastangomis, kartu vykdant tinkamą nelaimingų atsitikimų darbe prevenciją, saugiai atliekant darbus, pastangos bus akivaizdžios ir rezultatyvios, t. y. bus išvengta skaudžių ir beprasmių žūčių darbe.

VDI inf.

 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!