Dirbtinio intelekto naudojimas neturi būti paliktas savieigai  

Dirbtinis intelektas (DI) yra viena iš itin greitai plėtojamų sričių. Deja, technologijos juda greičiau nei tinkamas jų reglamentavimas, kad būtų tinkamai apsaugotas asmens duomenų privatumas bei išvengta kad ir netyčinės dalies žmonių diskriminacijos. Nors algoritmai veikia automatiškai, juos kuria žmonės (o IT pasaulyje įvairovės vis dar trūksta).

Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC), atliepdama į diskusijas ES institucijose, taip pat įsteigė darbo grupę dėl tinkamo teisinio dirbtinio intelekto reglamentavimo ir į ją pakvietė savo nacionalinių narių atstovus. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijai atstovauja du atstovai – Lukas Kursevičius (Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija) ir Dainius Radzevičius (Lietuvos žurnalistų sąjunga).

Praėjusią savaitę įvyko pirmasis darbo grupės susitikimas dėl Europos Komisijos parengto dirbtinio intelekto reguliavimo pasiūlymo. Mažai susipažinusiems priminsime, kad dirbtinis intelektas – tai kompiuterinių sistemų, galinčių atlikti užduotis, kurioms paprastai reikia žmogaus intelekto (pavyzdžiui, regos suvokimo, kalbos atpažinimo, sprendimų priėmimo ir vertimo tarp kalbų) teorija ir kūrimas.

Pirmojo susitikimo metu aptarta, kad EK pasiūlyme ypač pasigendama DI reguliavimo darbo santykiuose bei darbuotojų apsaugos naudojant dirbtinį intelektą. Kitaip tariant, nėra užtikrinama, kad darbuotojai nebus diskriminuojami, pavyzdžiui, pagal amžių lytį ir kitus aspektus. Nėra pakankamai įtraukta reguliavimo metodų (įsipareigojimai, savireguliacija, atitikties vertinimas ir kt.).  Taip pat nepakanka apibrėžtumo dėl valdymo organų galios, t. y. trūksta konkretumo dėl nacionalinės kompetentingos institucijos, valdybos, baudų, nuobaudų ir pan. Daugelyje straipsnių palikta spragų, dėl ko atsiranda daug vietos interpretacijoms.

Nėra abejonių, kad dirbtinio intelekto naudojimas turėtų būti reglamentuotas, bet tai neturėtų būti skubotai parengtas ir nekonkretus dokumentas. Taip pat DI naudojimas darbo pasaulyje privalo būti ne tik įtrauktas, bet ir prioretizuojamas. Taip pat svarbu, kad į šiuos procesus būtų aktyviai įtrauktos profesinės sąjungos, o ne vien verslas. Darbuotojai neišvengiamai bus paveikti šių pokyčių, todėl svarbu, kad jų interesams galėtų tinkamai atstovauti profesinės sąjungos. Duomenų privatumo apsauga, bet kokios diskriminacijos minimizavimas privalo atsirasti diskusijų apie dirbtinio intelekto plėtojimą centre.

Informaciją parengė Lukas Kursevičius

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!