- Naujas sezonas. Ruduo – naujo Europos Sąjungos politinio sezono pradžia. Be įvairių su pandemija susijusių darbų, Briuselyje numatyta daug kitų svarbių klausimų. Tarp svarbiausių iš jų galima paminėti bankų-finansinių paslaugų reformą, naujas ES deficito taisykles, investicinių fondų veiklos reguliavimo peržiūrą, klimato Fit for 55 paketą, bioįvairovės saugojimą ir miškų kirtimą skatinančių produktų neįsileidimą į ES rinkas, automobilių emisijas, naujas taisykles, kaip šalys narės galėtų leisti pinigus, siekiant skaitmeninių ir žalių tikslų, Europos sveikatos sąjungos kūrimą, naują duomenų įstatymą, sveikatos duomenų dalinimosi reglamentavimą, tiekimo grandinių stiprinimą ir tvarumo reikalavimą jose, naują dirvožemio strategiją bei kita. Plačiau „Politico“ publikacijoje (angl.).
- Trūkumas. 2021 m. I ketv. ES ekonomikos ėmė rodyti atsigavimo ženklus ir vėl padidėjo darbuotojų paklausa bei išaugo susirūpinimas dėl jų trūkumo. Dar iki COVID-19 protrūkio sunkumai užpildant laisvas darbo vietas buvo vienas iš pagrindinių veiksnių, stabdančių augimą, konkurencingumą ir paslaugų teikimą daugelyje sektorių. Pandemijos metu darbo jėgos paklausa laikinai sumažėjo (nors ne visur), bet I ketv. grįžo į priešpandeminį lygį. Daugiau informacijos ir apžvalgą parsisiųsti galima čia (liet.).
- Socialinė apsauga. Tarptautinė darbo organizacija paskelbė Pasaulio socialinės apsaugos ataskaitą. Situacija nedžiugina – apie 4 mlrd. žmonių negauna jokios socialinės apsaugos. Pandemija dar labiau paaštrino padėtį. Plačiau – čia (angl.), pati studija – čia (angl.), taip pat vertingas Tarptautinės profesinių sąjungų konfederacijos komentaras (angl.).
- ETUC. Nuo rugsėjo Europos profesinių sąjungų konfederacijos generalinio sekretoriaus pavaduotojo pareigas oficialiai pradėjo eiti Claes-Mikael Ståhl. Jis – Skandinavijos šalių deleguotas atstovas. Daugiau apie jį čia (angl.).
- Teismas. ETUC nepritaria Europos teisingumo teismo sprendimui byloje (C-928/19 P). Čia Europos viešųjų paslaugų federacija (EPSU) apskundė Europos Komisiją. Sprendimas priimtas ne EPSU naudai. ETUC pozicija čia (angl.), platesnis kontekstas – čia (liet.).
- Prekybos susitarimai. Nors ES visada puikiai gebėjo sudarinėti laisvosios prekybos susitarimus, dabartinės jos derybos neretai vertinamos kontroversiškai ir pilietinė visuomenė negaili jiems kritikos. Tarp labiausiai kritikuojamų – su Kinija, kur žmogaus teisės ir tautų apsisprendimas mažai ko verti bei nespjaunama į priverstinį darbą, bei MERCOSUR, t. y. su Lotynų Amerikos šalimis. Čia ypač problematiškas yra dešinysis populistas Brazilijos prezidentas Jair Bolsonaro, dėl kurio politikos sparčiai nyksta visam pasauliui svarbūs Amazonės miškai. Profesinėms sąjungoms aktualu, kad ES nepasirašinėtų laisvosios prekybos susitarimų, kur nėra užtikrinami TDO tarptautiniai darbo standartai ir nėra ratifikuotos esminės TDO Konvencijos. Jų nuomone, per tokius susitarimus partnerėse šalyse galima pasiekti teigiamų reformų, tad nereikėtų atsisakyti aukštesnių ES standartų. ETUC pozicija dėl investicinio susitarimo su Kinija – čia (angl.), teisinė nuomonė dėl Mercosur susitarimo (angl./ vok./ port.) bei Žaliųjų frakcijos EP parengta susitarimo studija, kur daug dėmesio skiriama aplinkos problematikai (angl.), „Politico“ nuomonė apie dabartinę laisvosios prekybos situaciją (angl.), „Bruegel“ diskusija apie globalią prekybos reformą su PPO vadove (angl.).
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos informacija