Profesinės sąjungos pritarė vyriausybės pasiūlymui MMA kelti iki 730 eurų

Rugsėjo 3 d. įvyko neeilinis Lietuvos trišalės tarybos posėdis, kuriame buvo svarstytas minimalios mėnesio algos (MMA) kėlimo kitiems metams klausimas. Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas informavo, jog Vyriausybės pasitarime, įvertinus Finansų ministerijos atnaujintas prognozes, kad  prognozuojamas vidutinis darbo užmokestis (be priedų) 2022 m. numatomas 1517,9 euro, nuspręsta siūlyti MMA kelti ne iki 703, o iki 730 eurų.

Anot viceministro, tai turėtų teigiamą poveikį Lietuvos ekonomikai:

Lyginant su kaimynėmis Lietuvos MMA kitais metais atrodytų taip:

Tai papiktino darbdavių atstovus, jie apkaltino vyriausybę nepagarba socialiniams partneriams paminant socialinio dialogo principus, teigė, jog tai pasityčiojimas iš smulkaus verslo. Anot Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentės Evaldos Šiškauskienės, dėl tokio sprendimo turizmo sektoriuje seks bankrotai, o „nebankrutavę didesnes algas mokės ukrainiečiams ir baltarusiams, nes Užimtumo tarnyba sėkmingai remia tinginius“.

Darbdaviams antrino ir profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis, kuris teigė nenorintis kalbėti apie pasiūlymo turinį, bet  priekaištavo vyriausybei, kad ši neetiškai elgiasi priiminėdama sprendimus.

Profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė kvietė atsakomybę dėl socialinio dialogo nebuvimo prisiimti ir darbdavius, nes įmonėse nėra kolektyvinių sutarčių, nėra dialogo. Ji teigė palaikanti vyriausybės sprendimą, nes kiekvienam darbuotojui tai labai svarbu, jiems sunku išgyventi, kai pakilo dujų, elektros ir šildymo kainos.

LPSK pirmininkė Inga Ruginienė pastebėjo, jog darbdaviai bet kokiu atveju būtų nepritarę didesniam MMA kėlimui, kad ir kokia sprendimų priėmimo procedūra būtų buvusi. Ji priminė, kad kai kurie nepritarė ir pirminiam vyriausybės pasiūlymui MMA kelti iki 703 eurų. O LPSK pozicija, nors ji ir siūliusi MMA didinti iki 750 eurų, – pritarti vyriausybės pasiūlymui kaip kompromisiniam.

V. Šilinskas priminė, kad Trišalė taryba iki birželio 15 d. turėjo pateikti rekomendaciją dėl MMA, bet tąsyk socialiniams partneriams susitarti nepavyko, tad vyriausybė savo pasitarime nusprendė siūlyti 730 eurų dydį. Anot jo, žmonės gaus daugiau pajamų, tad ir išleis daugiau pirkdami prekes bei paslaugas. O dėl poveikio eksportui, Lietuvos bankas nematantis čia problemos, nes šiame sektoriuje mokama daugiau nei MMA. Viceministras taip pat pastebėjo, jog pagal pajamų nelygybę Lietuva rikiuojasi ES šalių gale.

Posėdžiui pirmininkaujanti I. Ruginienė priminė, kad ankstesniam vyriausybės pasiūlymui (703 eurai) pritarė dalis darbdavių ir „Sandrauga“, LPSK ir „Solidarumas“ siūlė MMA kelti iki 750 eurų. Šio posėdžio nutarimas: vyriausybės pasiūlymui MMA kelti iki 730 eurų nepritaria darbdaviai, LPSK ir „Solidarumas“ pritaria, o „Sandrauga“ atsisakė pateikti nuomonę, kvestionuodama viso posėdžio legitimumą.

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!