Tarptautinės profesinių sąjungų naujienos

  • Atlyginimai. Briuselyje, Belgijoje, vyko Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) protestas dėl būtinybės sustiprinti direktyvos dėl darbo užmokesčio skaidrumo pasiūlymą. Jį palaikė ir prie jo jungėsi ETUC narės iš įvarių ES šalių. Problematiškiausi šie aspektai: 1) direktyvos siūlyme vietoj „profesinių sąjungų“ vartojama frazė „darbuotojų atstovai“; tai atvertų kelią darbdavių įsteigtoms fiktyvioms profesinėms sąjungoms ar net galimybei darbdaviams rinktis „darbuotojų atstovus“; 2) darbo užmokesčio auditai ir veiksmų planų rengimas numatomi tik organizacijoms, įdarbinančioms daugiau nei 250 darbuotojų; 3) darbdaviams suteikiama teisė apibrėžti, kokie darbai sulygintini su kitais darbais, kai kalbama dėl darbo užmokesčio už vienodos vertės darbą; 4) išlieka nemažai ribojimų, neleidžiančių darbuotojams laisvai tarpusavyje aptarti jų darbo užmokesčio. Daugiau apie tai čia (liet.).

 

  • Įsigaliojimas. Po dvejų metų Tarptautinės darbo organizacijos konvencija Nr. 190 dėl kovos su prievarta ir persekiojimu darbe. Tai yra pirmasis tarptautinis susitarimas skirtas šiai problemai atliepti. Šiuo metu ją jau yra ratifikavusios Argentina, Ekvadoras, Fidžis, Namibija, Somalis ir Urugvajus. Per metus po ratifikavimo šalys turi perkelti konvencijų normas į savo nacionalinę teisę. Daugiau apie tai čia (angl.).

 

  • G20. G20 šalių socialinių reikalų ir darbo ministrai paskelbė bendrą deklaraciją, kurioje pakartotas įsipareigojimas, kad atsigavimo po pandemijos centre turi būti žmogus. Kadangi COVID-19 krizė padidino nelygybę tarp šalių ir jų viduje, būtina imtis veiksmų, kad liktų kuo mažiau negiamų pasekmių. Daugiau – čia (angl.).

 

  • Dirbtinis intelektas. ETUC atkreipia dėmesį, kad dažnėjantis dirbtinio intelekto naudojimas stebėti darbuotojų veiklą kelia abejonių dėl savo legalumo. Vis dažniau naudojama programinė įranga, su kuria galima matyti visus darbuotojo veiksmus, o kartais net pasiekti mikrofoną ar vaizdo kamerą. Tai nesiderina su ES duomenų apsaugos principais. Dėl to ETUC kreipėsi į europarlamentarus (angl.), o Europos profesinių sąjungų institutas paskelbė šios temos studiją (angl.). Daugiau – čia (angl.).

 

  • Nuvertinimas. Minint dešimtąsias Tarptautinės darbo organizacijos deramo darbo namų ūkio darbuotojams konvencijos priėmimo metines, COVID-19 pandemija išryškino vis dar didelį šios srities darbuotojų pažeidžiamumą darbo rinkoje. Tokią situaciją rodo ir naujausia TDO ataskaita; daugiau – čia (liet.).

 

  • Pasaulio bankas. Vykstant diskusijoms dėl didesnio finansavimo Pasaulio bankui, profesinės sąjungos ragina šią tarptautinę instituciją savo veikla skatinti kokybiškų darbo vietų kūrimą, universalią socialinę apsaugą ir užtikrinti tarptautinius darbo standartus. Tarptautinė profesinių sąjungų konfederacija siūlo matuoti PB paskolų pagalba sukurtų darbo vietų kiekį ir kokybę; suderinti Darbų ir ekonominės transformacijos strategija su tarptautiniais darbo standartais ir teisinga pertvarka; padėti šalims pasiekti universalią socialinę apsaugą bei įvesti adekvačias socialinės apsaugos „grindis“ bei kita. Daugiau – čia (angl.).

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos informacija

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!