Profilaktiniai tyrimai dėl COVID-19 ligos atskiroms grupėms – privalomi

Įsigaliojus Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pakeitimams, Vyriausybė priėmė nutarimą dėl darbų ir veiklos sričių, kuriose dirbantiems žmonėms bus privaloma pasitikrinti sveikatą ir atlikti koronaviruso (COVID-19) nustatymo tyrimą – arba periodiškai, arba vieną kartą prieš atveriant duris.

Toks sprendimas įsigaliojo nuo kovo 27 d.

Patvirtinti šie darbai ir veiklos, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, periodiškai besitikrinantiems, ar neserga COVID-19:
•    asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir veikla;
•    socialinės paslaugos ir veikla;
•    švietimo paslaugos ir veikla;
•    vaistinių darbuotojų veikla.

Šioms valstybės numatytoms grupėms profilaktiškai tikrintis, ar neserga COVID-19, būtina periodiškai kas 7–10 dienų.

Pagal Vyriausybės nutarimą karantino metu draudžiamų, ribojamų tam tikrų darbų ir veiklų atstovai, turintys nuolatinį tiesioginį kontaktą su kitais asmenimis, prieš pradėdami dirbti ar vykdyti veiklą po draudimų ar ribojimų panaikinimo turės pasitikrinti, atlikdami tyrimą dėl COVID-19.

Tyrimą bus privaloma atlikti tik vieną kartą prieš grįžtant į darbą. Tokia pareiga numatyta darbuotojams, kurie dirba šiose srityse:
•    kultūros ir meno;
•    fizinio aktyvumo ir aukšto meistriškumo sporto;
•    viešojo maitinimo paslaugų teikimo;
•    mažmeninės prekybos;
•    laisvalaikio ir (ar) pramogų paslaugų (baseinų ir pirčių paslaugos, žaidimų kambarių, šokių, diskotekų, šokių salių, kino teatrų ir kino klubų, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla, lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų, bingo salonų, lažybų ir totalizatorių punktų veikla);
•    grožio paslaugų ir apgyvendinimo.

Darbuotojas, kuriam privaloma atlikti tyrimą, savo darbdaviui turės pateikti tai įrodantį dokumentą. Prisijungus prie savo paskyros www.esveikata.lt, kiekvienas žmogus galės matyti, atsisiųsti ir prireikus atsispausdinti tyrimo dėl COVID-19 atsakymą. Negalintiems prisijungti prie portalo – neturintiems elektroninio parašo ar autentifikavimosi užtikrinimo priemonių per bankinę sistemą, rekomenduojama dėl tokios pažymos išdavimo kreiptis į gydymo įstaigas.

Atkreipiamas dėmesys, kad paslaugų tiekėjai, kurie šiuo metu jau yra atnaujinę savo veiklą ir dirba – jiems tirtis dėl COVID-19 nereikia. Taip pat tirtis dėl COVID-19 nereikia darbuotojams, kurių veikla yra sustabdyta ar negalima dirbti kontaktiniu būdu dėl karantino paskelbimo.

Profilaktiniai tyrimai, nepriklausomai nuo tiriamos grupės, nėra tikslingi ir neatliekami asmenims, kurie:
•    yra persirgę koronavirusu ir nuo teigiamo PGR arba antigeno testo rezultato praėjo mažiau nei 180 dienų;
•    turi koronaviruso serologinio antikūnų testo teigiamą rezultatą, jei praėjo mažiau nei 60 dienų;
•    paskiepyti vakcina nuo koronaviruso pagal pilną skiepijimo schemą mažesniu nei 180 dienų laikotarpiu.

Tyrimai vykdomi savivaldybių mobiliuosiuose punktuose. Registruotis tyrimui galima skambinant į Karštąją koronaviruso liniją telefono numeriu 1808 ar elektroninės registracijos būdu www.1808.lt.

Testavimas darbuotojams nemokamas. Taip pat sveikatos patikrinimo laikas darbuotojui turi būti apmokamas vidutiniu darbo užmokesčiu. Sveikatos tikrinimas negali būti atliekamas laisvadienių ar atostogų metu. 

Testuojama greitaisiais antigeno testais imant ėminius iš priekinės nosies landos. Ši procedūra nesukelia nemalonių pojūčių, o rezultatai gaunami per 30 minučių.

Lietuvos profesinių sąjungų pirmininkė Inga Ruginienė sako, kad testavimas yra lygiai toks pat sveikatos patikrinimas, kurį darbuotojai ir anksčiau turėdavo atlikti. „Tai apibrėžia Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas. Pagal jį nė vienas darbuotojas negali eiti į darbą kol nepasitikrino sveikatos. Darbdavys, įvertinęs darbo vietos riziką, išryškina rizikos veiksnius ir jų sąrašą įduoda darbuotojui, pagal kuriuos jis turi pasitikrinti sveikatą.

Rizikos veiksniai priklauso nuo profesijos ar pareigų. Sveikatos tikrinimo periodiškumas taip pat skiriasi. O jeigu darbuotojas atsisako tikrintis sveikatą, tada darbdavys negali jam leisti dirbti. Darbdaviui skiriamos didelės baudos, jeigu jo darbuotojai dirba nepasitikrinę sveikatos“, – aiškina darbuotojų atstovė.

Pasak jos, šiuo metu valdžios patvirtintas koronaviruso testavimas yra lygiai toks pat sveikatos patikrinimas. „Skirtumas tik tas, kad įvedamas naujas biologinės rizikos veiksnys. Juk anksčiau nebuvo koronaviruso. Tad nauja yra tik liga, o ne tvarka, kuria yra tikrinami darbuotojai”.

Pagal SAM, SADM ir Tv3 inf.

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!