Metai po pandemijos pradžios: viešųjų paslaugų svarba tampa dar akivaizdesnė

Prieš metus, kovo 11-ąją, Pasaulio sveikatos organizacija COVID-19 paskelbė pasauline pandemija. Ji atskleidė Europos visuomenės sveikatos sistemų trapumą ir silpną gebėjimą reaguoti į tokį sukrėtimą. Tačiau liūdniausia, kad tai nestebina: Europos viešųjų  paslaugų profesinės sąjungos dar iki pandemijos signalizavo apie darbuotojų trūkumą, nepakankamus išteklius bei finansavimą. Todėl nenuostabu, kad kai įvyko pirmoji COVID-19 pandemijos banga, sveikatos sistemos, globos ir kitos viešosios paslaugos pateko į beprecedentę situaciją. 

Liūdina neoliberalios politikos požiūris, kad norint suprasti gerai finansuojamų viešųjų paslaugų ir jas teikiančių darbuotojų poreikį, reikėjo neregėto masto pasaulinės pandemijos. Ji parodė, kad metais privatizavimo ir viešojo sektoriaus biudžeto mažinimo trūkumai – akivaizdūs, ir dabar labiau nei bet kada aišku, kad mums reikia iš naujo įvertinti viešąjį sektorių. Negalime grįžti prie taupymo politikos, vykusios prieš pandemiją.

Svarbiausias prioritetas turi būti visuomenės sveikatos ir priežiūros sistemų stiprinimas. Tam reikia skatinti viešąjį finansavimą ir atsisakyti mokesčių politikos, palankios korporacijoms bei turtingiesiems. Šiuo aspektu vyriausybės turi veikti tiek nacionaliniu, tiek Europos lygiu. Didesnės investicijos yra būtinos norint užtikrinti paslaugųkokybę, būsto, vandens, energijos ir švietimo prieinamumą, taip pat finansavimą miestams ir savivaldybėms.

Viešosios paslaugos buvo šios krizės priešakyje – nuo atliekų, vandens ir energetikos sektorių iki socialinės apsaugos, medicinos ir užimtumo tarnybų. Viešųjų paslaugų darbuotojai turėjo lemiamos reikšmės tęstiniam visuomenės funkcionavimui krizės metu, tačiau jų vaidmuo taps dar svarbesnis atsigavimo laikotarpiu.

Viešasis sektorius taip pat turi unikalų vaidmenį atkuriant tvaresnę visuomenę: tiek žiedinės ekonomikos, tiek ekologiško transporto sistemų bei švarios viešosios infrastruktūros vystymui. Šiems mechanizmams reikalingas ne privatizavimas, bet pakankamos lėšos iš atkūrimo bei atsparumo fondo.

Profesinės sąjungos pažymi, jog labai svarbu, kad, atsigaunant po vienos iš didžiausių kada nors buvusių krizių, darbuotojams, bendruomenėms ir mūsų planetai būtų teikiama pirmenybė prieš pelną.

Šaltinis: parengė Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija pagal epsu.org informaciją

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!