Tarptautinės profesinių sąjungų naujienos

    • Dirbančiųjų skurdas. Nauja „Eurostat“ ataskaita parodė, kad skurdas darbe 2010-2019 m. ES paaugo 12 proc. Sunkiai galą su galu suduriančių darbuotojų skaičius išaugo 16 šalių narių. Labiausiai – Estijoje, Jungtinėje Karalystėje, Liuksemburge ir Italijoje. ETUC pozicija čia (angl.).

 

    • Brexit. Britų pasitraukimas iš ES vėl nedingsta iš naujienų puslapių. Buksuojančios derybos dėl naujų prekybos taisyklių tampo visų nervus, nes laiko beveik nebeliko. Teoriškai susitarimas turėtų būti pasiektas iki gruodžio 31 d., nuo tada Didžioji Britanija nebeturės laikytis ankstesnių standartų. Tokiu atveju prekyba vyktų pagal Pasaulio prekybos organizacijos taisykles. Daugiau čia (angl.). Manoma, kad tokiu atveju suprastėtų darbuotojų padėtis, juolab, kad dalis problemų vis dar nėra išspręstos (angl.). Oficiali Europos Komisijos informacija apie „Brexit“ čia (angl.).

 

    • Skaitmeninė strategija. ES jau kuris laikas kovoja su didžiųjų skaitmeninių kompanijų piktnaudžiavimu savo padėtimi rinkoje (pavyzdžiui, išstumiant mažesnes įmones) ir siekia užtikrinti sąžiningą konkurenciją. Šįkart paskelbta iniciatyva pažeidėjoms taikyti dideles baudas – iki 10 proc. nuo jų pajamų. Taip pat norima stiprinti kompanijų atsakomybę bei vartotojų teises ir saugumą, t. y. nuo to, kad perkamos prekės būtų saugios iki to kad platformose nesklistų pavojingas turinys. Naujos taisyklės geriausiu atveju pasirodys 2023-aisiais. Visa naujiena čia (angl.), taip pat čia (angl.). Plačiau apie Skaitmeninių paslaugų aktą čia (angl.), o apie Skaitmeninių rinkų aktą čia (angl.). Lietuviška iniciatyvos santrauka čia.

 

    • Partnerystė. Europos viešųjų paslaugų profesinių sąjungų federacija (EPSU) ir „Eurodad“ paskelbė tyrimą dėl viešųjų ir privačių partnerysčių iniciatyvų. Jame teigiama, kad skirtingai nuo kartojamų frazių, kad privatus sektorius yra efektyvesnis ir pasiekia geresnių rezultatų, privačios-viešosios partnerystės vis dar per retai pasiteisina. Visas tyrimas čia (angl.), santrauka čia (angl.).

 

    • Teisinga pertvarka. Visame pasaulyje stiprėjant pakitusio klimato sukeltoms problemoms ir pradedant įgyvendinti ambicingus planus dėl perėjimo prie „žalesnės“ ekonomikos, profesinių sąjungų darbai užtikrinant teisingą pertvarką, kad dėl pokyčių kuo mažiau nukentėtų darbuotojai, intensyvėja. Vis tik skirtingose šalyse gali reikėti skirtingų taktikų, antra vertus, vieningai sutariama, kad į šiuos esminius pokyčius privalo būti tinkamai įtraukti darbuotojai. Argentinos situacija, Bangladešo pavyzdys, Tuniso pavyzdys (angl.).

 

    • Azija. Tarptautinė darbo organizacija skelbia, kad dėl pandemijos Azijos-Ramiojo vandenyno regione netekta 81 mln. darbo vietų bei stipriai sumažėjo dirbamų valandų skaičius. Daugiau informacijos čia (angl.), visa TDO ataskaita čia (angl.).

 

    • Kalėdos. Didžiosios Britanijos profesinės sąjungos užsiima neįprastais dalykais – susiginčyta, kokiai profesinei sąjungai turi priklausyti Kalėdų senelis 🙂 Daugiau čia (angl.).
Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!