Daugiau nei trečdaliui ES darbuotojų dirbant iš namų EP iniciatyva dėl teisės būti nepasiekiamam

Ne darbo metu darbuotojams turi būti leidžiama išjungti skaitmeninius prietaisus be jokių pasekmių, – nutarė Europos Parlamento Užimtumo ir socialinių reikalų komitetas.

Komitetas patvirtinto rezoliuciją (31 nariams balsavus už, 6 – prieš, 18 susilaikius), kurioje sakoma, kad darbuotojo teisė atsijungti nuo interneto, darbinių užduočių ir elektroninio bendravimo nedarbo metu turėtų būti įtvirtinta ES šalių teisės aktuose bei kolektyvinėse sutartyse. Rezoliucijoje pabrėžiama, kad ši teisė yra gyvybiškai svarbi darbuotojų sveikatai apsaugoti.

EP Užimtumo komitetas ragina Europos Komisiją pasiūlyti ES direktyvą dėl „teisės būti nepasiekiamam“, nes ši teisė nėra aiškiai įtvirtinta ES teisėje. Europarlamentarai taip pat pabrėžia, kad galimybė būti nepasiekiamam turėtų būti pagrindinė teisė, leidžianti darbuotojams susilaikyti nuo su darbu susijusių užduočių ir elektroninio bendravimo ne darbo metu, nesukeliant jokių pasekmių.

Tikimasi, kad dėl rezoliucijos bus balsuojama 2021 m. sausio mėn. EP plenarinėje sesijoje. Patvirtinus Parlamentui, ji bus pateikta EK ir ES šalims įgyvendinti kaip dalis būsimų sprendimų.

„Eurofound“ duomenimis, nuo COVID-19 pandemijos pradžios daugiau nei trečdalis ES darbuotojų dirba namuose. Šiuo metu nėra Europos teisinio reguliavimo, tiesiogiai apibrėžiančio ir reglamentuojančio „teisę būti nepasiekiamam“. Plačiai naudojamos skaitmeninės priemonės ir informacinės bei ryšių technologijos leidžia dirbti iš bet kur ir bet kada, tačiau tai gali turėti žalingų padarinių: pailginti darbo laiką, ištrinti ribas tarp darbo ir privataus gyvenimo ir prisidėti prie tam tikros „darbo klajoklių“ gyvensenos, visa tai dar labiau sunkinant COVID-19 krizei.

Lietuvos atstovė EP Užimtumo ir socialinių reikalų komitete Vilija Blinkevičiūtė (komiteto vicepirmininkė) balsavo „už“ rezoliuciją.

Pagal EP Užimtumo ir socialinių reikalų komiteto inf.

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!