Tarptautinės profesinių sąjungų naujienos

  • Technologijos. Tarptautinė profesinių sąjungų konfederacija (ITUC) paskelbė naują studiją „E.prekyba, laisvosios prekybos sutartys, skaitmenizacijos skyriai ir poveikis darbui: lyginamoji sutarčių tekstų analizė ir praktinės to pasekmės“ (en). Joje teigiama, kad, jei būtų priimti Pasaulio prekybos organizacijoje svarstomi pasiūlymai dėl elektroninės prekybos, tai tik dar labiau didintų nelygybę. Be to, tai reikštų, kad valstybių vyriausybės sumažintų savo įtaką šalyse tarptautinių kompanijų naudai. Apžvalgos santrauka – čia (lt).

  • Ateities scenarijai. Tarptautinės darbo organizacijos Darbuotojų veiklos biuras (ILO ACTRAV) paskelbė analizę dėl galimų profesinių sąjungų ateities scenarijų – atskirties, dualizacijos, pakeitimo ir atsigavimo. Daugiau apie tai ir nuorodą į visą tekstą rasite čia (lt).

  • Nesaugumas. Europos profesinių sąjungų institutas parengė apžvalgą dėl pagrindinių problemų, su kuriomis susidūrė itin mobilūs darbuotojai per COVID-19 protrūkį. Pirmiausia turimi galvoje tarptautinio transporto darbuotojai (vairuotojai, jūrininkai, aviacijos atstovai), sezoniniai darbuotojai, tie darbuotojai, kurie reguliariai keliauja dirbti į kitą šalį nei ta, kurioje gyvena, bei kitos grupės. Daugiau – čia (lt).

  • Kultūra. Graikijos nepriklausomi kūrėjai susiduria su bėdomis: nuo kovo dėl pandemijos uždarius didelę dalį kultūros įstaigų jie neteko pajamų šaltinio. Nors vyriausybė akcentuoja, kad „2020 vasara nebus be kultūros“, parama daugiausia skiriama paveldo vietoms ir valstybiniams kultūros dariniams remti. Nepriklausomiems menininkams beveik nepadedama. Padėtį apsunkina tai, kad valstybės skola didžiulė. Vis tik menininkai ieško kitų būdų bei mobilizuojasi reikalaudami savo, kaip darbuotojų, teisių, vyksta demonstracijos. Daugiau – čia (en).

  • Išnaudojimas. Uigūrų teisių grupės ir virš 100 profesinių sąjungų bei pilietinės visuomenės organizacijų susivienijo reikalaudamos gerbti Kinijoje gyvenančių uigūrų, kazachų, turkų kilmės žmonių teises, o daugybę tarptautinių aprangos prekės ženklų liautis pelnytis iš šių žmonių grup priverstinio darbo. Tokia ydinga praktika žinoma ir remiama Kinijos valdžios. Tarp tokiu darbu besinaudojančių kompanijų – H&M, Zara, Adidas, Amazon, Victoria’s Secret, Puma, Marks&Spencer bei daug kitų. Daugiau – čia (en).

  • Senėjimas. EU-OSHA prieš kelerius metus inicijavo projektą „Saugesnis ir sveikesnis darbas bet kuriame amžiuje – darbuotojų sauga ir sveikata senėjančios darbo jėgos sąlygomis“ (lt). Jo metu vykdyta politikos ir iniciatyvų, skirtų darbuotojų senėjimui visoje Europoje, analizę. Agentūra kviečia susipažinti su projektu ir jo leidiniais. Analizės vizualizacijos pasiekiamos per čia.

  • Turkija. Turkijoje kompanija „SF Trade“ atleido keturias darbuotojas dėl to, kad jos naudojosi darbuotojų teise burtis į profesines sąjungas. „LabourStart“ kviečia dalyvauti kampanijoje, reikalaujant, kad jos būtų priimtos atgal į darbą ir liautųsi darbuotojų bei profesinių teisių pažeidinėjimai. Pasirašyti galite čia (apačioje) (en).

  • Čekija. „Ryanair“ vėl nuskambėjo, kaip pažeidinėjanti darbuotojų bei profesinių sąjungų teises. Čekijoje naujai registruotos profesinės sąjungos, atstovaujančios „Ryanair“ darbuotojus, lyderiai buvo atleisti, vos tik pranešę vadovybei apie profesinės sąjungos įkūrimą bei paprašę susitikimo. Daugiau – čia (en).

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!