Tarptautinės profesinių sąjungų naujienos

  • Sauga. Balandžio 28 d. profesinės sąjungos visame pasaulyje minėjo Pasaulinę darbuotojų saugos ir sveikatos dieną. Per ją siekiama atkreipti dėmesį į šias problemas darbo pasaulyje ir prisidėti jas švelninant. Šiemet ši diena ypač aktuali dėl naujų COVID-19 sukeltų iššūkių. LPSK straipsnį apie saugą ir sveikatą rasite čia; Europos profesinių sąjungų konfederacija kreipėsi dėl šių klausimų į Europos Komisiją, o Tarptautinė darbo organizacija pateikė rekomendacijas, kaip saugiai sugrįžti į darbus po karantino.

  • Karti pamoka. „Tie patys darbuotojai, kurie buvo labiausiai puolami siekiant „optimizuoti“ viešąjį sektorių, šiuo metu kovoja priešakinėse linijose su COVID-19”, – sako viena Italijos profesinių sąjungų lyderių. Anot jos, Italijoje struktūrinės reformos dėl viešųjų sveikatos paslaugų ilgai buvo nukreiptos taupymo linkme, dėl ko Italija su krize susidūrė neturėdama pakankamai materialių ir žmogiškųjų išteklių. Ir Italija nėra išimtis, tokios neoliberalios reformos įgyvendintos daug kur. Visą interviu apie šią liūdnai ironišką situaciją rasite čia.

  • Skaitmenizacija. Tarptautinės profesinių sąjungų konfederacija perspėja, kad Pasaulio prekybos organizacijai pateikti pasiūlymai dėl e.komercijos reguliavimo tarptautiniuose susitarimuose (tiesa, šiuo metu „užšaldyti“) turėtų neigiamą poveikį ir dar labiau padidintų nelygybę. ITUC teigia, kad tai padidintų korporacijų galią valstybių savarankiškų sprendimų sąskaita bei apsunkintų atstovavimą viešajam interesui. Apie vis labiau skaitmenizuojamos ir automatizuojamos globalios ekonomikos poveikį darbo organizavimui bei darbuotojų teisėms galite rasti čia.

  • Tarptautinė prekyba. Europos Sąjunga ką tik užbaigė laisvosios prekybos derybas su Meksika, kas atnaujins ankstesnį susitarimą ir padidins prekybos apimtis tarp Meksikos ir ES. Laisvosios prekybos susitarimai profesinėms sąjungoms ir nevyriausybinėms organizacijoms ypač svarbūs tuo, kad jie stipriai paveikia darbuotojų, darbo ir aplinkosaugos standartų status quo. Deja, dažnai tai turi neigiamų padarinių. Vis tik COVID-19 veikia ir šią sritį – ilgai šioje srityje dirbantis europarlamentaras Bernd Lange dalinasi savo įžvalgomis ir prognozėmis.

  • Skurdo rizika. Tarptautinės darbo organizacijos statistika rodo didelį nerimą keliančias tendencijas visame pasaulyje ir tarptautinė bendruomenė jau kalba apie „darbų krizę“. Pasak TDO, pavyzdžiui, net apie 1,6 mlrd. neformalios ekonomikos žmonių rizikuoja netekti pragyvenimo šaltinio. Daugiau apie tai rasite čia.

  • Jaunimas. Per Gegužės 1-ąją Europos profesinių sąjungų jaunimas primena apie vieną iš pažeidžiamų grupių krizes patiriančioje darbo rinkoje – jaunus, daug patirties nespėjusius įgyti darbuotojus bei kviečia Europoje įgyvendinti Jaunimo garantiją, kuri jauniems žmonėms suteiktų daugiau stabilumo bei sąžiningesnes darbo sąlygas. Šį kreipimąsi ir pasiūlymus galite rasti čia ir apibendrintai – čia.

  • Migrantai. Europos profesinių sąjungų konfederacija atkreipė dėmesį į primirštą darbuotojų grupę – migrantus. Jie, ypač neturintys tinkamų dokumentų, yra mažiausiai apsaugoti per šią sveikatos krizę. Taip pat reikia atsiminti, kad būtent jie kur kas dažniau dirba pačius prasčiausius darbus, kur ir taip ydingai laikomasi saugos taisyklių. ETUC kviečia nepalikti tokių darbuotojų likimo valiai šiuo sunkiu metu. Visas ETUC tekstas apie tai čia.

 

 

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos informacija

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!