Viena didžiausių energetikos įmonių grupių Baltijos šalyse „Lietuvos energija“ pirmoji Lietuvoje siekia į savo įmonės stebėtojų tarybą įtraukti darbuotojų atstovą. „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) susitarė su profesinėmis sąjungomis, kad sieks per šiuos metus į įmonės stebėtojų tarybą įtraukti jų deleguotą atstovą.
Pasak „Lietuvos energijos“ grupės vadovo Dariaus Maikštėno, toks sprendimas ne tik įgalins darbuotojus, bet ir leis geriau pasiruošti ateityje rinkos laukiantiems iššūkiams.
„Jau ne kartą įrodyta, kad ši plačiai Europoje ir apskritai Vakarų pasaulyje paplitusi praktika kuria realią naudą ne tik darbuotojams, bet ir verslui. Artimas bendradarbiavimas ir bendras sprendimų priėmimas leidžia darbuotojams labiau įsitraukti į strateginių įmonės tikslų siekimą, o vadovai geriau girdi ir supranta komandai kylančius klausimus bei problemas“, – kalbėjo D. Maikštėnas, pabrėždamas, jog toks socialinis bendradarbiavimas tampa itin svarbus siekiant prisitaikyti prie artimiausiais metais itin aktualiais tapsiančių skaitmenizacijos, robotizacijos iššūkių.
ESO pirmadienį pasirašė susitarimą su visomis 7-iomis įmonėje veikiančiomis profesinėmis sąjungomis. Juo numatyta įtraukti profesinių sąjungų deleguotą darbuotojų atstovą į stebėtojų tarybą ir kartu siekti abiem pusėm svarbių tikslų.
Šiuo metu įmonės stebėtojų tarybą sudaro 3 asmenys, planuojama šį skaičių padidinti iki 5, vieną vietą skiriant darbuotojų atstovui. Tikimasi jį paskirti per trečiąjį metų ketvirtį.
„Kvalifikuotą, darbuotojų poreikius ir įmonių valdymą suprantantį bei tuo besidomintį atstovą išrinkti siekiame per šiuos metus. Sulaukėme ESO ir „Lietuvos energijos“ pasiūlymo šiame procese suteikti visą reikiamą pagalbą. Esu įsitikinusi, kad šis procesas ir bendradarbiavimas ne tik padės geriau atstovauti darbuotojams, bet ir paskatins stiprėti pačias profesines sąjungas“, – sakė ESO profesinių sąjungų atstovė Dalia Jakutavičė.
Darbuotojų įgalinimas, įtraukiant juos į stebėtojų tarybas, yra numatomas įstatymais daugelyje Europos valstybių. Šios temos lydere pasaulyje yra laikoma Vokietija, kurioje visų didžiųjų ir pasaulyje puikiai žinomų verslų stebėtojų tarybose ir valdybose darbuotojai aktyviai veikia jau nuo XIX amžiaus pabaigos. Pastaruoju metu darbuotojų įgalinimo svarbos klausimas imtas aktyviai kelti JAV, Prancūzijoje ir Didžiojoje Britanijoje.
Lietuvoje įstatymais darbuotojų įtraukimas nėra numatomas, tad pirmadienį pasirašytas susitarimas yra pačios „Lietuvos energijos“ grupės iniciatyva.
Tai, kad darbuotojų įtraukimas į svarbiausių sprendimų priėmimą kuria naudą abiem pusėm, pabrėžė ir „ESO“ sprendimą sektinu pavyzdžiu vadino Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.
„Darbuotojai ima jaustis „savininkais“, išauga jų atsakomybė, taip pat – ir vadovų atsakomybė kartu priimti abiem pusėm tinkamiausius sprendimus. Vietoje konfliktų pereinama prie diskusijų ir konstruktyvių pasiūlymų teikimo. Ypač tai svarbu iškilus sunkumams, pavyzdžiui, atėjus krizei – tuomet abi pusės aktyviai ieško sutarimo. Skandinavijos šalys jau 2009-aisiais įrodė, kad kalbantis ir diskutuojant galima išvengti daugybės atleidimų sunkmečiu“, – kalbėjo I. Ruginienė.
„Mūsų tyrimai parodė, kad šie sektini pavyzdžiai suteikia įmonei stabilumo (…) Lietuvoje turime pavyzdžių, kai valdyboje yra mūsų nariai, tai yra dažniausiai valstybinės įmonės arba savivaldybės, nes įstatyminė bazė nurodo privalomai, kad valdybose turi atsirasti toks žmogus, tačiau Lietuvoje turbūt bus naujas, pirmas, sektinas pavyzdys, kai atstovas atsiras stebėtojų taryboje visiškai nelaukiant, kol įstatyminė bazė tą nurodys privalomai daryti“, – sakė I. Ruginienė.
ESO – didžiausia „Lietuvos energijos“ grupės įmonė, vienijanti daugiau nei 2 tūkst. darbuotojų. Įmonėje veikia 7 profesinės sąjungos.