Seimo nariai pradėjo svarstyti naujojo Darbo kodekso projektą

Seimo plenariniame posėdyje pradėtos svarstyti darbo santykius reglamentuosiančio naujojo Darbo kodekso (DK) pataisos. Tuo tarpu Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) prie Seimo rūmų surengė piketą, protestuodama prieš skubotą socialinio modelio svarstymą.

Pasak LPSK vadovo Artūro Černiausko, surengta akcija siekiama paraginti Seimą neskubėti priimti neapsvarstytų sprendimų. „Komitetuose nebaigti svarstyti visi susiję įstatymų projektai, atskiri Seimo nariai svarstymo eigoje teikia naujus pasiūlymus, neaiški svarstomo įstatymų paketo visuma ir svarstymo skubotumas gali iškreipti deklaruotus socialinio modelio tikslus“, – teigė jis.

LPSK siekia, kad Seimas naujojo Darbo kodekso pataisų imtųsi svarstyti tik tada, kai Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas (SRDK) jas visas apsvarstys ir įvertins, kaip jos dera tarpusavyje. Šiuo metu SRDK dar net nesvarstyti kai kurie lydintieji įstatymai, pavyzdžiui, dėl išmokų fondo, iš kurio ketinama mokėti pašalpas darbo netekusiems darbuotojams, įkūrimo.

„Tai yra įstatymų paketas, kuris liečia visus Lietuvos gyventojus, ne vien tik darbuotojus. Tai – ir Socialinio draudimo įstatymas, Ligos ir motinystės bei kiti įstatymai, kurie lydi DK projektą, ir kad jie dar nebaigti svarstyti komitete, yra kažkas nenormalaus. Mūsų nuomone, reikėjo neskubant baigti svarstyti visus įstatymus ir tik parengus bendrą dokumentų paketą svarstyti Seimo sesijoje“, – teigė A. Černiauskas.

Seime jau yra priregistruota pataisų, kuriomis siekiama DK projektą grąžinti į tokią būseną, koks jis atėjo iš Vyriausybės. Pasak LPSK pirmininko, jei būtų priimtas toks Darbo kodekso projektas, koks buvo parengtas mokslininkų, Lietuvos darbo santykiai būtų vieni liberaliausių Europoje. Tai būtų gana paradoksalu, žinant, kad šalies darbuotojų algos yra vienos mažiausių visoje Europos Sąjungoje.

Profesinių sąjungų išreikšti nuogąstavimai pasitvirtino jau pirmąją svarstymo dieną. Seimo nariai Kęstutis Daukšys, Irena Šiaulienė bei Andrius Kubilius pasiūlė keisti SRDK priimtą nuostatą – jie siūlo darbuotojui nepriklausomai nuo jo darbo stažo mokėti tik 2 mėn. išeitinę kompensaciją, o išmokų fondo nekurti. Seimo nariams nesutarus dėl šio klausimo, Darbo kodekso projekto svarstymai bus tęsiami ketvirtadienio posėdyje.

LPSK ir lprofsajungos.lt informacija