Lietuvos švietimo profesinė sąjunga išreiškia solidarumą lenkijos kolegoms

Nacionalinė švietimo profsąjunga ragina Lenkijos Respublikos vyriausybę, kuri pagal Konstituciją atsako už švietimo būklę šalyje, imtis skubių veiksmų, kad būtų nutraukti sprendimai, kurie dar labiau pablogins Lenkijos švietimo kokybę.


Profsąjunga tikina, kad dabartinė dramatiška Lenkijos švietimo sistemos padėtis yra švietimo įstatymo pakeitimo rezultatas. Šių pakeitimų iniciatyva eina iš Lenkijos Respublikos Parlamento ir Vyriausybės.


Švietimo įstatymo ir poįstatyminių aktų bei reglamentų pakeitimai, pasiūlyti Švietimo ir mokslo ministerijos, sukėlė masinį mokyklų ir kitų ugdymo įstaigų likvidavimą, o tolesnis jų įgyvendinimas kelia ir kitas grėsmes : blogėja mokymo kokybė, auga mokinių švietimo ir socialinė segregacija, privatizuojamos mokyklos, dar labiau mažėja pedagoginės priežiūros vaidmuo, toliau diskredituojamas mokytojo profesijos prestižas.


Nacionalinio švietimo skyriaus NSZZ „Solidarumo“ reikalavimai:
1) padidinti valstybės finansavimą švietimui,
2 ) sustabdyti mokyklų likvidavimą,
3 ) sukurti švietimo standartus,
4) sumažinti vietos valdžios institucijų savivalę,
5 ) nustatyti švietimo subsidiją ikimokyklinio ugdymo įstaigoms,
6) įtraukti visus mokytojus į Mokytojų chartiją, nepriklausomai nuo mokyklą ar ugdymo įstaigą administruojančios institucijos.


 


„Švietimas tarnauja visų žmonių gerovei, tai nėra finansinė našta , tačiau tai svarbi ir būtina investicija į jaunosios kartos ateitį. Mes negalime sau leisti įdiegti trumparegiškus ir neapgalvotus pakeitimus ,kurie dar labiau blogins švietimo kokybę“, – sakoma Lenkijos švietimo profsąjungos pareiškime.


Šiuo metu švietimo sektoriuje Lenkijoje susidarė dramatiška situacija. Atleista apie 10 tūkstančių mokytojų. Profesinė sąjunga kovoja su mokytojų ir mokymo personalo nedarbu. Vyriausybė Ugdymo programoje pristatė žalingus pokyčius švietimo sistemoje, kurie sumažins ir mokymo valandų skaičių. Švietimo ir mokslo ministerija planuoja pakeisti Mokytojų chartiją, kuri reguliuoja švietimo ir darbo klausimus. Tarp pokyčių yra minimi ir šie: sumažinti vadinamųjų nedarbingumo ir švenčių dienų skaičių ir pakeisti mokytojų darbo apmokėjimo ir skatinimo sistemą.


Lietuvos švietimo profesinė sąjunga išreiškia solidarumą Lenkijos kolegoms ir siunčia palaikymo raštus Lenkijos mokytojams, NSZZ Solidarumui bei protesto laiškus Lenkijos Vyriausybei ir Švietimo ministerijai dėl netoleruotinos politikos švietimo sektoriuje. 


Lenkijos kolegų laiškas


 


 


LŠPS informacija


http://www.svietimoprofsajunga.lt


 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!