Palangoje surengtas tradicinis lpsk moterų centro seminaras

LPSK moterų centro pirmininkė Irena Petraitienė pasveikino seminaro dalyves, palinkėjo gero darbo ir malonaus bendravimo, jau tradiciniu tapusio, seminaro metu.


LPSK pirmininkas Artūras Černiauskas pasidžiaugė aktyvia moterų centro veikla, pasveikino susirinkusias dalyves, palinkėjo smagiai padirbėti  ir gerai praleisti laiką.


Pirma seminaro temos dalis, kurią nagrinėjo dalyvės „Moterys lyderės Lietuvoje ir Europos sąjungoje“.


LR seimo narė Agnė Zuokienė papasakojo apie savo darbą Seime, sveikatos reikalų komitete, bandymą, suvienyti 29  moterų, Seimo narių, veiklą, kas pasisekė ir ko dar nepavyko įgyvendinti   kadencijos metu.


Moterų sveikata – vienas iš šalies ekonominių rodiklių. Vertinant pagal įvairius rodiklius, Lietuva


pasaulyje  yra 20 – 30 vietoje, o įvertinant moterų sveikatą – 40 vietoje. 


Pranešėja pristatė Seimui pateiktas įstatymų pataisas, tai dėl įtariamų seksualinių nusikaltimų prieš vaikus, kurie laikomi lengvais ir todėl negalima atlikti įvairių tyrimų, Seimo narės nuomone, kai yra įtarimų esant nusikaltimų prieš vaikus, galima imtis visų veiksmų įtarimą išaiškinti.


Kalbėdama dėl greitų kreditų pažabojimo, moteris sakė, jog pirmas kreditas turi būti duodamas tik susitikus ir įsitikinus, kad tai tas pats žmogus, neduoti antro kredito, kol negrąžintas pirmas.


Dėl maisto produktų kainų, maistingumas turi būti pats svarbiausias argumentas kainai, jei maisto produktas niekinis, tai ir kaina niekinė.


Moterys turėjo nemažai klausimų Seimo narei, vienas iš jų, ar kandidatuos į Seimą kitai kadencijai. Agnė Zuokienė sakė norinti atstovauti Vilniui, todėl dalyvaus rinkimuose.


Seimo narė į seminarą atvyko kartu su akcijos NEDELSK „Rožinio kaspino“ autobusėliu, kuriame jau per 80 tūkstančių Lietuvos moterų pasitikrino sveikatą,  išaiškinti  760 krūties vėžio atvejai.  Seminaro dalyvės, viešbučio, kuriame vyko seminaras darbuotojos, taip pat pasitikrino sveikatą.


Išklausėme kitos pranešėjos, seimo narės Dangutės Mikutienės, kalbėjusios apie savo veiklą Seime, kokiais klausimais užsiima ir kokias problemas nagrinėja. Kalbėjo kiek šalyje išleidžiama lėšų įvairius kaulų-raumenų susirgimus gydyti, apie nuostolingą kraujo centro veiklą. Pranešėja sakė, kad prevencinei programai reikia skirti lėšų tiek, kad būtų galima išspręsti gydymo išlaidų problemą. Moterys Seimo narei pateikė daug klausimų, vyko diskusija.


Po dviejų pranešėjų, seminaro dalyvės susiskirstė į keturias grupes ir diskutavo apie moterų lyderių skaičiaus augimą Lietuvoje, reikėjo surašyti po penkias priežastis, kodėl moterys nenori būti lyderėmis ir po penkias, kaip paskatinti moteris tapti lyderėmis. Darbo grupių  pristatymo metu paaiškėjo,  kad priežastys dėl ko moterys nenori būti lyderėmis, yra šios:


·          solidarumo tarp moterų stoka;


·         moterims keliami didesni reikalavimai;


·         nepasitikėjimas savo jėgomis;


·         šeiminių aplinkybių sureikšminimas;


·         atsakomybės baimė.


 Kaip paskatinti moteris būti lyderėmis:


·         švietimas;


·         visuomenės  mentaliteto keitimas;


·         pasitikėjimo savimi ugdymas nuo mažens;


·         darbų namuose pasidalijimas;


Visos  grupės pateikė  panašias nuomones, lieka tik dirbti, kad situacija imtų keistis.


Kita seminaro temos dalis „Streso poveikis žmogaus būsenai darbe ir šeimoje“. Psichologė Lijana Brazdeikienė aiškino apie stresą, pateikė literatūros šia tema, praktinių streso pavyzdžių ir  pratimų kaip mažinti stresą. Stresas nei gėris, nei blogis, tai neutrali sąvoka, priklausanti nuo  žmogus reakcijos. Kuo labiau kovoji su kokiu nors reiškiniu, tuo labiau jis stiprėja. Pranešėja sakė, kad santykiuose tarp žmonių – labai svarbūs kalbėjimo įpročiai, bendravimas be pykčio, bendravimas širdies lygmenyje, nes kiekvienam žmogui reikia supratimo.


Seminaro dalyvės pasidalino gerąja patirtimi, kaip jų įstaigose, įmonėse dirbama mažinant stresą.


Daugumai profesinės sąjungos lyderių tenka psichologo vaidmuo, išklausyti, tarpininkauti pokalbiuose su vadovais . Vykdomos darbuotojų apklausos  (anketos), kurios analizuojamos kartu su profesinės sąjungos lyderiais. Dalis klausimų svarstomi darbų saugos ir sveikatos komitetuose.


Organizacijose, kur yra dažnas mobingo (naudojantis Vikipedijos informacija, tai – tikslinis, sistemingas, ilgesnį laiką trunkantis, kolegų elgesys darbovietėse, kurio dažniausias tikslas – žeminti, išjuokti pasirinktą kolegą, sumažinti jo vertę, eliminuoti darbuotoją iš kolektyvo) principas, klausimai sprendžiami  kolektyvinėmis sutartimis.


Šakose organizuojami seminarai į kuriuos kviečiami psichologai.


Išanalizavę visus planuotus klausimus, paprašėme, kad moterys raštu pateiktų pageidaujamų seminarų temas ir kokios moterų centro veiklos jos norėtų.


 


 


Ačiū seminaro dalyvėms.


Iki kito susitikimo!


LPSK moterų centro


pirmininkės pavaduotoja


Nijolė Latauskienė