Edukacinis filmas „auksinė minutė“ – apie efektyvią pagalbą ištikus nelaimei kelyje

Su pirmosios pagalbos teikimu susijusias problemas Panevėžyje dirbančių specialiųjų tarnybų atstovai identifikavo ir aptarė vydydami  VšĮ Panevėžio miesto greitosios medicinos pagalbos stoties inicijuotą projektą „Trumpametražis edukacinis filmas apie pirmąją medicinos pagalbą patyrus traumą kelyje iki atvykstant specialiosioms tarnyboms“.


 


Projektas iš dalies finansuojamas Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis. Projekto tikslas – sukurti ir kaip galima didesnei auditorijai pademonstruoti edukacinį filmą apie pirmąją pagalbą traumos ar nelaimės kelyje atveju. Projekto partneriai: Panevėžio policijos komisariatas, Panevėžio apskrities priešgaisrinė valdyba, viešųjų ryšių agentūra „In public“, nacionalinis laikraštis „Lietuvos profsąjungos“.


 


Projekto iniciatoriai tikisi, kad sukurtas edukacinis filmas pasitarnaus kaip mokomoji priemonė rengiant būsimuosius vairuotojus, ugdant pirmosios medicinos pagalbos teikimo bei saugaus vairavimo įgūdžius.


 


„Šiam filmui „Auksinės minutės“ pavadinimą suteikėme neatsitiktinai. Pirmoji minutė po traumos yra ne tik aukso, bet ir gyvybės vertės, priimti teisingi sprendimai padidina tikimybę išgelbėti gyvybę net ir labai sunkiai sužalotam žmogui. Svarbiausius aspektus, atsidūrus šalia nelaimę ar traumą patyrusio asmens, privalo žinoti kiekvienas bendruomenės narys, apie juos būtina nuolat priminti“, –  kalbėjo šį projektą iniciajavusios VšĮ Panevėžio miesto greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Vilius Mitka.


 


„Nukentėjusiojo būklę nustatau praktiškai jau artėdama prie jo. Nustatau, ar žmogus sąmoningas, įvertinu autoįvykyje aplamdyto automobilio defektus, nes iš automobilio būklės iš dalies galima daryti prielaidą apie žmonių galimai patirtas traumas. Jeigu automobilis patyrė šoninį smūgį, tai labiausiai bus pakenkta vairuotojui ar tam keleiviui, kuris buvo arčiausiai smūgio vietos. Jeigu autoįvykio metu žmogus buvo išsviestas iš automobilio, tai jo traumos dažniausiai būna sunkesnės nei tų nukentėjusiųjų, kurie buvo prisisegę saugos diržus“, – pasakojo VšĮ Panevėžio miesto  greitosios medicinos pagalbos stoties  darbuotoja,  bendruomenės slaugytoja, Jolita Oksienė.


 


Jau penkioka metų su skubiosios medicinos pagalbos brigada į įvykių vietas vykstanti Jolita Oksienė sakė, kad nelaimės, kai partrenkiamas pėstysis, atveju, medikai pirmiausia skuba prie pėsčiojo, nes tikėtina, kad jo patirtos traumos žymiai pavojingesnės, nei vairuotojo, kuris taip pat gali būti nukentėjęs: „Pirmiausia vertiname pagrindinių gyvybinių funkcijų būklę: sąmonę, kvėpavimą,  širdies darbą. Jeigu gyvybinės funkcijos veikia normaliai, tada apžiūrime galimus lūžius, sutrenkimus ir pan.“ 


 


Tiek Priešgaisrinės valdybos darbuotojai, kurie dažniausiai pirmieji atvyksta į įvykio vietą, tiek medikai, pirmiausia aiškinasi, ar yra nukentėjusiųjų. Nustačius, kad nukentėjusiųjų yra, atliekamas tam tikras jų rūšiavimas pagal pirminius požymius. Pirmiausia skubama padėti tam nukentėjusiajam, kurio būklė akivaizdžiai blogiausia. Įvykio vieta aptveriama, kad smalsuoliai netrukdytų suteikti pirmosios pagalbos.


 


„Patys baisiausi prisiminimai, išliekantys visam gyvenimui, kai tenka iš nuolaužų krūvos traukti žuvusius mažamečius. Taip pat sutraiškyti, nutrauktomis galūnėmis, kurias reikia surinkti, žmonės“, – emocine prasme nelengvą praktiką apibendrino Panevėžio apskrities priešgaisrinės valdybos viršininkas Algirdas Rudys.


 


Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, per metus Europos regione įvyksta apie 80 milijonų nelaimingų atsitikimų, kai reikalingas medicininis gydymas. Nelaimingus atsitikimus, apsinuodijimus ir traumas pagrįstai galima pavadinti mūsų šalies nacionaline nelaime, mirtingumas nuo jų, palyginti su kitomis Europos šalimis, yra labai didelis ir toliau sparčiai auga. Lietuvoje nuo sužalojimų ir apsinuodijimų kasmet miršta apie 5000 žmonių. Nelaimingų atsitikimų įvyksta visur – darbe, kelyje, namuose, mokykloje, dirbant ar poilsiaujant.


 


Panevėžio mieste GMP stoties darbuotojai per 2011 metus 150 kartų skubėjo pas transporto traumas patyrusius asmenis, per 2012 m 7 mėnesius – 65 kartus.  Dažniausiai šalia traumuoto žmogaus būdavo nesužeistų žmonių, kurie dėl žinių trūkumo nedarydavo nieko, kad padėtų sužeistajam, kol atvyks medicinos pagalbos darbuotojai.


 


***


Projekte „Trumpametražis edukacinis filmas apie pirmąją medicinos pagalbą patyrus traumą kelyje iki atvykstant specialiosioms tarnyboms“ įgyvendintas pirmasis ir svarbiausias uždavinys – sukurtas edukacinis filmas „AUKSINĖ MINUTĖ“ apie efektyvią pagalbą nelaimės kelyje atveju.


 


Projekto tikslas – sukurti ir kaip galima didesnei auditorijai pademonstruoti edukacinį filmą „AUKSINĖ MINUTĖ“.


 


Projekto rezultatai: aktyvesnis specialiųjų tarnybų bendradarbiavimas, sukurta papildoma mokomoji priemonė rengiant būsimuosius vairuotojus, ugdant pirmosios medicinos pagalbos teikimo bei saugaus vairavimo įgūdžius.


 


Šis projektas iš dalies finansuojamas Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis. Projektui skirta 7 tūkst. litų.


 


Filmo kopijos planuojamos perduoti Panevėžio mieste dirbančioms vairavimo mokykloms, filmas bus transliuojamas „Aukštaitijos televizijos“ eteryje, rodomas parodos „Expo Aukštaitija 2012“ metu. 


 


Edukacinį filmą „Auksinė minutė“ – apie efektyvią pagalbą ištikus nelaimei kelyje galite pasižiūrėti šia saityno prieiga:


http://tv.delfi.lt/video/huH5zExw/


 


 


Fotografo Andriaus Repšio nuotraukoje – projekto dalyviai.


 


VšĮ Panevėžio m. greitosios medicinos pagalbos stotis


Juristė-DSS specialistė


Dovilė Bunytė


 


Tel. ( 8 45 ) 50 15 97


Faks. ( 8 45 ) 50 15 91