Pensijos amžiaus vėlinimas stringa

Kadangi nepakako savo valią pareiškusių parlamentarų, jo priėmimą teko atidėti. Per diskusijas dėl pataisos iš opozicijos stovyklos skambėjo ne tik raginimai neskubėti vėlinti pensinio amžiaus be visapusės diskusijos ir trumpą lietuvių gyvenimo trukmę rodančiai statistikai, bet ir ironiški rusiški eilėraščiai.


Pagal Vyriausybės parengtą projektą, pensinis amžius pradedamas vėlinti nuo 2012-ųjų, moterims kas metus pridedant 4 mėnesius, o vyrams – po 2 mėnesius. Tokiu atveju 65 metų pensinio amžiaus riba būtų pasiekta 2026-aisiais. Dabar moterys į pensiją išeina 60-ies, o vyrai – 62,5 metų.


Šiai pataisai pritarė 60 parlamentarų (visi balsavę liberalai, liberalcentristai ir Tautos prisikėlimo partijos frakcijos nariai, taip pat dauguma konservatorių-krikdemų), prieš balsavo 2 (Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Saulius Stoma ir Aurelija Stancikienė), susilaikė tik šios frakcijos narė Agnė Bilotaitė. Norint apsispręsti dėl įstatymo, reikia, kad balsuotų bent 71 Seimo narys.


Tarp nedalyvavusiųjų balsavime buvo ir kai kurie konservatorių-krikdemų atstovai. „Frakcijos nariai, kurie nedalyvauja balsuojant, turi įsivaizdavimų, kad gali būti platesnis sutarimas, gal su opozicinėmis frakcijomis, – žurnalistams sakė frakcijos seniūnas Jurgis Razma. – Nieko čia ypatingo, tenka intensyviai priminėti sudėtingus projektus.“


Pataisai oponuojantys parlamentarai ir antradienį, ir trečiadienį Seimo posėdžiuose vardijo statistiką: Lietuvoje vyrai gyvena trumpiau už moteris, o ilginant pensinį amžių kai kuriems bus nelemta sulaukti pensijos.


Socdemas Vytenis Andriukaitis kvietė neskubėti balsuoti ir prieš galutinai apsisprendžiant dar padiskutuoti. „Siūlau sudaryti jungtinę visų partijų grupę ir ieškoti sprendimo. Čia populizmo nereikia, bet reikia atsakyti į daugelį klausimų. (…) Galima prie šito klausimo grįžti rudenį. Nedarykite tokių buldozerinių pasiūlymų dabar“, – kalbėjo parlamentaras. Jis ragino įteisinti lankstesnę išėjimo į pensiją sistemą, kad kai kurios visuomenės grupės galėtų išeiti anksčiau.


Ironizuodamas V. Andriukaitis požiūrį į moteris apibūdino rusišku posakiu: „В одной руке сетка, в другой – Светка, впереди – пятилетний план , а позади – пьяный Иван“. „Kitaip tariant, vienoje rankoje „tašė“, kitoje – vaikas, priekyje – penkmečio planas, už nugaros – girtas Ivanas. Moteris aria kaip juodas jautis, bet nediskriminuojama“, – piktinosi jis.


Kita socialdemokratė Birutė Vėsaitė piktinosi, kad niekas neįvertina moterų darbo namuose. Senyvo amžiaus moterims, kol dar gyvi jų sutuoktiniai, esą kyla mažiau problemų, tačiau mirus vyrui vienai likusiai moteriai tampa sunku pragyventi.


Anot socdemo Edmundo Jonylos, mūsų šalyje randasi tradicija šventes paminėti mokesčių klausimais: per 2008-ųjų Kalėdas buvo vykdoma mokesčių reforma, per šių metų Velykas virė diskusijos dėl privalomojo sveikatos draudimo įmokų, o artėjančios Valstybės – Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos proga vėlinamas pensinis amžius.


Pasak Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų nario Sauliaus Pečeliūno, skirtingas pensinis amžius moterims ir vyrams yra įteisinta diskriminacija. „Mums 10 metų prireikė, kad subręstume ir suvoktume, jog vyrai ir moterys turi būti lygūs“, – teigė jis. „Norime padaryti, kad diedukas nuo babytės nesiskirtų. Taip nebūna ir nebus. Bet pensinis amžius turi būti vienodas“, – parlamentaras agitavo pritarti pataisai.


Savo ruožtu „darbietis“ Mečislovas Zasčiurinskas kvietė nustatyti, kad pataisa dėl vėlesnio pensinio amžiaus įsigaliotų kitąmet, kai vidutinė tikėtina vyrų (moterų) gyvenimo trukmė Lietuvoje pasiekia 78 metus, bet ne anksčiau kaip 2012 m. sausio 1 d.” Parlamentarai tokiam siūlymui nepritarė.


Atremdamas kritiką, Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys tvirtino, kad kiekvieni metai nepadaryto veiksmo situaciją blogins geometrine progresija. Nieko nekeičiant netolimoje ateityje esą rastume padėtį, kuri „praktiškai suėstų galimybę padidinti pensiją“.
„Reformos tikslas – ne šiaip, o kad pensijos būtų didesnės. Žmonės turi gauti padorias pensijas, o ne tokias, kaip dabar“, – kalbėjo Seimo narys. Anot jo, dėl skirtingo pensinio amžiaus atsiranda disproporcija, nes vyrai gyvena trumpiau, o į pensiją išeina vėliau. Be to, moterys, turėdamos trumpesnį darbo stažą,


R. J. Dagio teigimu, „jokia tragedija negali įvykti“, mat nebus taip, kad ateina 2012-ieji ir visiems žmonėms pensinis amžius iškart nusikelia.


Savo ruožtu premjeras Andrius Kubilius aiškino, kad pataisa yra „mūsų įsipareigojimas ateinančioms kartoms“.


Anksčiau socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas sakė, kad reformos efektas bus matomas tik ateityje, o artimiausiu laikotarpiu sutaupyti daug nepavyks: kitais metais būtų sutaupoma tik 5-10 mln. Lt, o 2013 m. – kiek daugiau nei 10 mln. Lt.


 


Eglė Digrytė


www.DELFI.lt


 


 

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!