Minimalios algos kėlimo klausimas gvildenamas jau visus metus. Profesinės sąjungos MMA nori didinti, darbdaviai ragina viską apmąstyti. Vyriausybė linkusi nuo kitų metų algą didinti. Tačiau pagrindinis galvose besisukantis klausimas – kiek?

Šiuo metu Lietuvoje minimali mėnesinė alga (MMA) siekia 380 Eur. Premjeras Saulius Skvernelis pasisakė, kad neabejoja, jog nuo 2018 metų sausio, minimali alga gali didėti. Kiek – paliekama nuspręsti Trišalės derybų metu.

Profesinės sąjungos laikysis 500 Eur, bet lauks ir kitų pasiūlymų

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas teigia, kad Trišalėje taryboje tiek darbdavių, tiek darbuotojų atstovai sutiko, jog prielaidų didinti MMA Lietuvoje yra. Profesinių sąjungų konfederacija pasiūlė minimalią algą didinti iki 500 Eur, nes kainos kilo bei mokesčių reforma gali atnešti didesnius mokesčius dirbantiesiems.

„Matomas šuolis įsivedus eurą – kainos padidėjo ir beveik pasiekė lito ir euro santykį vienas prie vieno, tai vienas momentas, kodėl mes taip siūlom. Kita priežastis – neaiški Vyriausybės pozicija visoje mokesčių reformoje. Girdime kalbas, kad dalinį socialinio draudimo mokesčio gali perkelti ant darbuotojo pečių, tai teoriškai MMA gali padidėti, o praktiškai nesikeistų vien dėl didesnių mokesčių darbuotojui. Pasižiūrėję BVP augimo tendencijas, kadangi jis ženklus, tai ir pasiūlėm 500 Eur. Bandysime laikytis tos pozicijos“, – naujienų portalui tv3.lt komentuoja jis.

Be visa to, A. Černiauskas teigia, kad galimi ir kiti du variantai. Pirmasis – kiekvienam sektoriui atskirai nustatyti minimalią algą. „MMA, kuri nustatoma už nekvalifikuotą darbą daugelyje sektorių neturi įtakos, nes ten darbo užmokesčiai yra didesni ir girdime kalbas apie tai, kad yra iš trečiųjų šalių reikia atsivežti darbo jėgos, pradedame bijoti, kad tuose sektoriuose darbo užmokestis bus dempinguojamas“, – sako jis.

Antrasis, anksčiau teiktas siūlymas – nustatyti koeficientus regionams. Pavyzdžiui, šalies mastu nustatoma MMA 500 Eur, o pažiūrėjus regionus, kur vidutinė alga didesnė, ten MMA padidinamas. „Taip išeitų, kad Vilniuje jis būtų apie 50 ar 100 Eur daugiau“, – skaičiuoja A. Černiauskas. A. Černiauskas nesiryžta atskleisti iki kokios minimalios MMA kėlimo kartelės derybų metu jis nusileistų. Pasak jo, kada bus matomi konkretūs valdžios ir verslininkų siūlymai, bus svarstoma, kiek galima nusileisti.

 

Visą straipsnį galite rasti čia.

Šaltinis: naujienų portalas „TV3.LT“/ Viktorija Chockevičiūtė