Kiek lietuvai kainuoja neteisėtas valstybės tarnautojų atleidimas?

Spaudos konferencijoje dalyvavo: Irena Petraitienė, Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė, Snieguolė Andriuškaitė-Mikaliūnienė, Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos atstovė, Violeta Vagonytė, Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos atstovė, Algirdas Sysas, LR Seimo narys.


„Lietuvoje jau tapo beveik įprasta, kai iš valstybės tarnybos neteisėtai atleidžiami žmonės, po to jie teismo keliu grąžinami į darbą, o iš mokesčių mokėtojų pinigų jiems išmokamos kompensacijos už priverstines pravaikštas, teismo, advokato išlaidas ir kt., ir niekas nebūna atsakingas. Naujausias pavyzdys – vakar Vilniaus apygardos administracinis teismas grąžino buvusį FNTT vadovo pavaduotoją į ankstesnes pareigas, konstatuojant, kad jis atleistas nepagrįstai ir priteisiant jam beveik 50 tūkst. litų žalos. Ir tai tikrai ne pirmas atvejis. Prieš keletą metų atleistas Valstybės tarnybos departamento direktorius, kurį teismas grąžino į darbą ir priteisė beveik 150 tūkst. litų. Tačiau sprendimą dėl abiejų pareigūnų atleidimo priėmęs tuometinis Vidaus reikalų ministras lieka už nieką neatsakingas,“ – spaudos konferencijoje Seime 2012 m. rugsėjo 26 d. kalbėjo Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narys Algirdas Sysas.
„Valstybės kontrolė taip pat skelbia savo sprendimus dėl neracionalaus valstybės biudžeto lėšų panaudojimo, susijusio su neteisėtu valstybės tarnautojų atleidimu. Toks sprendimas priimtas ir dėl 377 tūkst. litų priteisimo buvusiam Darbo biržos direktoriui, kurį 2009 m. atleido tuometinis Socialinės apsaugos ir darbo ministras. Tačiau kol kas nieko nedaroma, kad būtų grąžinti mokesčių mokėtojų pinigai. Panašūs dalykai vyksta ir kitose ministerijose bei valstybės institucijose. Valstybės kontrolė konstatavo, kad Žemės ūkio ministerija, vykdydama reorganizaciją, neteisėtai atleido dešimtis žmonių, kuriems teismo priteista apie 200 tūkst. litų. Dar vyksta bylinėjimaisi, ir už tai moka mokesčių mokėtojai,“ – kalbėjo A. Sysas.
Spaudos konferencijoje dalyvavusi Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Irena Petraitienė sakė, kad situacija dėl neteisėto valstybės tarnautojų atleidimo nuolat blogėja ne tik ministerijose, bet ir savivaldybėse: „Ypač sudėtinga situacija yra Raseinių rajono savivaldybėje, kur meras R. Ačas yra atleidęs daugiau nei 20 darbuotojų, daugelis jų kreipėsi į teismą ir laimėjo, kol kas dar tik pirmosios instancijos teisme. Tai savivaldybei jau dabar apytiksliai kainuos šimtus tūkstančių litų. Labai stebina Raseinių savivaldybės tarybos požiūris – juk tie pinigai gali būtų panaudoti raseiniškių poreikiams. Žmonės nusivylę, nukenčia ne tik atleisti žmonės: kažkas galbūt dabar turės išeiti nemokamų atostogų ar pan. Beje, į teismą žmonės kreipiasi ne iškart, iš pradžių su savivaldybe bandyta susitarti taikiai.“
„Turi būti numatyta aiški atsakomybė išieškoti nuostolius už priimtą sprendimą dėl neteisėto atleidimo iš konkretaus žmogaus, o ne iš mokesčių mokėtojų,“  – kalbėjo Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos atstovė Snieguolė Andriuškaitė–Mikaliūnienė. Ji daugiau nei prieš metus atleista iš Žemės ūkio ministerijos, oficialiai atleidimą argumentuojant etatų mažinimu, tačiau teismas padarė išvadą, kad darbuotojų ministerijoje tik padaugėjo, steigiant naujus etatus.
Pasak Valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos atstovės Violetos Vagonytės: „Neteisėto valstybės tarnautojų atleidimo tendencijos išryškėjo per pastaruosius ketverius metus, valdžioje esant konservatoriams.  Apie 30 proc. ministerijoms pavaldžių institucijų vadovų jau nebedirba. Praėjusioje konservatorių valdymo kadencijoje irgi pakeista apie 50 proc. darbuotojų, neretai dėl to, kad žmogus priklausė kitai partijai. Tendencija tokia, kad į darbuotojo kompetencijas žiūrima atsainiai, svarbiau ryšiai, pažintys. Norėčiau pabrėžti, kad valstybės  tarnautojai nėra priešai žmonėms – jie daug dirba ir tarnauja žmonėms.“
Seimo narys A. Sysas spaudos konferenciją reziumavo, ragindamas Vyriausybę prisiimti atsakomybę: „Dabar vyrauja toks požiūris – viskas tvarkoje, niekas nekaltas, tokia sistema. Tačiau yra įstatyminis mechanizmas, kaip tai padaryti, kad būtų vykdomi Valstybės kontrolės sprendimai. Valstybės tarnautojus reikia vertinti per kompetencijas, kvalifikaciją, tuomet ir valstybė bus geriau valdoma, mažės nusiskundimų valdžia. Ar ryšis šios Vyriausybės nariai, kurių kolegos padarė klaidų ir nuostolių dėl neteisėtų atleidimų, išieškoti bent 10 litų mokesčių mokėtojų pinigų?“ 
 

Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir
viešųjų įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos ir
LR Seimo LSDP frakcijos informacija

Pažeidžiamos Jūsų teisės darbe? Praneškite apie tai mums!